246

 

 

Klemens XII
(Lorenzo Corsini)

 

1730-1740

 

Klemens XII – XV

Lorenzo Corsini

12 lipca 1730 – 6 lutego 1740

ITALCZYK

 

Lorenzo Corsini urodził się 7 kwietnia 1652r. we Florencji w rodzinie szlacheckiej. Aleksander VIII w kwietniu 1690r. mianował go biskupem tytularnym Nikomedii. W Rzymie objął urząd skarbnika Kamery Apostolskiej oraz zarządcy Zamku św. Anioła.

Klemens XI wyniósł go w 1706r. do godności kardynała – diakona kościoła S. Susanna, a później kardynała – prezbitera kościoła S. Pietro in Vincoli Kardynała – biskupa Frascati. Jego dom Palazzo Pamfili na Piazza Novona był ośrodkiem życia naukowego i artystycznego Rzymu.

Po śmierci Benedykta XIII na konklawe trwającym cztery miesiące wybrany na papieża intronizowany przyjął imię Klemens XII. Papież utracił wzrok w 1732r. mimo to troszczył się o sprawy finansowe państwa, zezwolił na przywrócenie loterii, wprowadził do obiegu pieniądz papierowy, zaostrzył przepisy dotyczące wywozu cennych przedmiotów i nałożył cła na wwożone towary, ustanowił strefę wolnego handlu w porcie Ankona. Postawił przed sądem i skazał na długoletnie więzienie i wysoką grzywnę winnych zubożenie kasy Państwa Kościelnego za pontyfikatu Benedykta XIII. Papież Klemens XII w Konstytucji In eminenti z 28 kwietnia 1738r. potępił masonerię i zabronił katolikom wstępowania do lóż wolnomularskich pod groźbą ekskomuniki.

Klemens XII biernie przyglądał się wojnie o sukcesję w Polsce, mianował kardynałem Jana Aleksandra Lipskiego, arcybiskupa Krakowa. W czasie pontyfikatu Klemens XII zmarła w Rzymie Maria Klementyna żona Jakuba III Stuarta, Pretendenta do tronu angielskiego, wnuczka Jana III Sobieskiego. Pochowano ją w bazylice św. Piotra, gdzie znajduje się jej nagrobek.

Klemens XII urządził swoją rezydencję w Kwirynale, który stał się nową siedzibą papieży.

Utworzył muzeum rzeźby antycznej na Kapitolu, odnowił fasadę bazyliki św. Jana na Lateranie i kaplicę Andrea Corsiniego wewnątrz bazyliki. Powiększył Bibliotekę manuskryptów, medali i waz. Sfinansował budowę Piazza di Trevi i Fontanny di Trevi. Założył w Rzymie kolegium maronickie w 1732r. i polecił orientaliście i kustoszowi Biblioteki Watykańskiej arcybiskupowi Giuseppe Simone Assemaniemu (1687 – 1768) by jako legat papieski przewodniczył synodowi maronitów na Górze Liban. Rezultatem tego synodu była zmiana kanonicznego i liturgicznego życia maronitów.

Papież Klemens XII w 1737r. kanonizował Wincentego a’ Paulo (1580 – 1660). W 1732r. rozpoczęło działalność Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela – Redemptoryści i Zgromadzenie Sióstr Życia Maryi założone w 1752r. w roku 1737 kanonizowany został Wincenty a’ Paulo (ok. 1580 – 1660).

Klemens XII zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Jana na Lateranie.