215

 

 

Pius III
(Francesco Todeschini Piccolomini)

 

1503

 

PIUS III

Francesco Todeschini - Piccolomini

22 września – 18 października 1503

ITALCZYK

 

Francesco Todeschini-Piccolomini urodził się w 1439 r. w Sarteno. Ukończył studia prawnicze w Perugii uzyskując doktorat. Był siostrzeńcem papieża Piusa II, który wyświęcił go na diakona i mianował arcybiskupem Sieny, wyniósł go do godności kardynała-diakona kościoła S. Eustachio 5 marca 1460 r. Francesco Todeschini-Piccolomini sprawował funkcję legata papieskiego w Marchii Ankony. W 1464 r. Pius II powierzył mu władzę w Rzymie. Przez wiele lat był kardynałem-protektorem Anglii i Niemiec, był legatem papieża Pawła II w Niemczech.

Po śmierci Aleksandra VI kolegium kardynałów zebrało się w kościele S. Maria Sopra Minerva 16-22 września 1503 r. Kardynałowie nie mając czasu na ułożenie nowej kapitulacji wyborczej, przyjęli tę z 1464 r. domagając się przeprowadzenia soboru w ciągu dwóch lat i zwołania następnych, co pięć lat, obiecali, że jeżeli jeden z nich zostanie papieżem, to będzie przestrzegać uchwalonej kapitulacji.

Wybrano na papieża Francesco Todeschini - Piccolominiego, który przybrał imię Pius III, konsekrowano i koronowano go 8 października 1503 r. w skróconej do minimum uroczystości ze względu na stan zdrowia papieża elekta. Pontyfikat Piusa III trwał 26 dni.

Pius III zmarł w Rzymie i został pochowany w kościele S. Andrea della Valle.