209

 

 

Kalikst III
(Alfonso Borja)

 

1455-1458

 

KALIKST III-IV

Alfonso de Borgia (Borja)

8 kwietnia 1455 – 6 sierpnia 1458

HISZPAN

 

Alfonso Borgia urodził się 31 grudnia 1378 r. w Játiva w pobliżu Walencji, jako syn właściciela ziemskiego. Był prywatnym sekretarzem króla Alfonsa V Wspaniałego, króla Aragonii (1416-1458). W 1429 r. został biskupem Walencji. Papież Eugeniusz IV mianował go w 1444 r. kardynałem-prezbiterem SS. Quattro Coronati.

Po śmierci Mikołaja V został wybrany na papieża przez kardynałów zebranych na konklawe. Został koronowany i przyjął imię Kalikst III.

Papież Kalikst III dążył do zorganizowania krucjaty przeciwko Turkom osmańskim, wyznaczając dzień wyruszenia armii i floty na 1 marca 1456 r. Krucjata spotkała się z obojętnością władców chrześcijańskich, a nałożone podatki tzw. tureckie dziesięciny, wzbudziły protesty we Francji i Niemczech. Klęska floty tureckiej w pobliżu wyspy Lesbos w sierpniu 1457 r., oraz wcześniejsze zwycięstwo chrześcijan pod Belgradem, w lipcu 1456 r. papież ustanowił święto Przemienienia Pańskiego obchodzone 6 sierpnia w kościele i nakazał dzwonić codziennie w kościołach oraz odmawiać modlitwę Anioł Pański.

Papież Kalikst III powołał specjalny sąd, który po powtórnym rozpatrzeniu sprawy Joanny d,Arc, oskarżonej o czary i herezję i spalonej na stosie 30 maja 1231 r., uniewinnił ją z zarzutów.

Kalikst III w wojnie trzynastoletniej między Polską, a zakonem krzyżackim, stanął po stronie Zakonu. Papież Kalikst III nie chciał uznać ogłoszonego 4 marca 1454 r. przez króla Kazimierza IV Jagiellończyka aktu inkorporacji Pomorza i Prus do Polski.

Kalikst III zmarł w Rzymie i został pochowany w kościele S. Maria in Monserrato.