204

 

 

Innocenty VII
(Cosimo Gentile de Migliorati)

 

1404-1406

 

INNOCENTY VII – VIII

Cosimo Gentile de, Migliorati

17 października 1404 – 6 listopada 1406

ITALCZYK

 

Cosimo Migliorati urodził się około 1336 r. w Sulmonie w Abruzzach. Był profesorem prawa w Perugii i Padwie. Urban VI zatrudnił go w kurii papieskiej jako kolektora od podatków i dziesięcin i wysłał do Anglii. W 1387 r. został arcybiskupem Rawenny. Papież Bonifacy IX mianował go arcybiskupem Bolonii i kardynałem-prezbiterem kościoła S. Croce in Gerusalemme w 1389 r., a następnie wysłał jako swego legata do Toskanii i Lombardii.

Po śmierci papieża Bonifacego IX zebrało się w Rzymie konklawe. Kardynałowie w przypadku wyboru na papieża, zobowiązali się do działań mających zakończyć schizmę – uwzględniając abdykację.

Gdy wybrano na Stolicę Apostolską Cosimo Gentile de, Migliorati, przyjął imię Innocenty VII i został intronizowany. Odrzucił propozycję Benedykta XIII osobistej rozmowy. Zwołał na 1 listopada 1405 r. sobór do Rzymu dla rozstrzygnięcia legalności i pontyfikatów i zakończenia schizmy, który jednak się nie odbył.

W Rzymie doszło do buntu przeciwko Innocentemu VII, gdyż jego bratanek Lodovico Migliorati kazał zamordować kilku zasłużonych obywateli Rzymu dla podniesienia prestiżu papieża i stłumienia buntu. Papież wraz z kardynałami uciekł z miasta do Viterbo, ale powrócił w 1406 r. do Wiecznego miasta i zapowiedział utworzenie na uniwersytecie rzymskim wydziałów: medycyny, filozofii, logiki i retoryki, oraz katedrę greki.

Innocenty VII zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Piotra.