203

 

 

Bonifacy IX
(Pietro Tomacelli)

 

1389-1404

 

BONIFACY IX

Pietro Tomacelli

2listopada 1389 – 1 października 1404

ITALCZYK

 

Pietro Tomacelli urodził się około 1350 r. w Neapolu, w rodzinie arystokratycznej. Papież Urban VI w 1381 r. mianował go kardynałem-diakonem S. Giorgio, a następnie w 1385 r. kardynałem-prezbiterem S. Anastasia.

Po śmierci Urbana VI, zebrane w Rzymie kolegium kardynałów wybrano na Stolicę Apostolską Pietro Tomacellego, który został konsekrowany i intronizowany przyjął imię Bonifacy IX.

Bonifacy IX zaraz po wyborze ekskomunikowany przez Klemensa VII z Awinionu odwzajemnił się również ekskomuniką Klemensa VII.

Śmierć Klemensa VII stworzyła możliwość zakończenia schizmy, ale kardynałowie przebywający w Awinionie wybrali następcę Klemensa VII Benedykta XIII.

Bonifacy IX siłą przywrócił swoją władzę w Państwie Kościelnym. Zamieszki w Rzymie 1392 r. zmusiły papieża do przeniesienia się do Perugii następnie do Asyżu. Papież Bonifacy IX w 1398 r. wykorzystał fakt spisku przeciwko niemu popierany przez lud rzymski, obalił niezależną republikę i mianował własnych senatorów, obsadzając swoim wojskiem strategiczne miejsca, co pozwoliło Bonifacemu IX na pełne panowanie w Rzymie. Bonifacy IX zwiększył podatki kościelne tak bardzo, że powiedzenie „annaty bonifacjańskie” stały się przysłowiem.

Bonifacy IX w czasie swego pontyfikatu podjął się rekonstrukcji zarówno Zamku św. Anioła, jak i przejścia łączącego zamek z Watykanem. Zbudował punkty obronne na wybrzeżu morza Tyrreńskiego i przeprowadził reorganizację floty. Przyczynił się do rozwoju uniwersytetów w Heidelbergu, Kolonii i Erfurcie.

Bonifacy IX w 1389 r. nakazał obchodzić w całym Kościele święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Bonifacy IX wydał bulle protekcyjne w 1391 r. i 1398 r. dla arcybiskupa gnieźnieńskiego i biskupstwa wileńskiego. Zakazał zakonowi krzyżackiemu dokonywania ataków na Litwę. Utworzył w 1397 r. wydział teologiczny na Akademii Krakowskiej. Zabiegał o udział Polski w zaplanowanej krucjacie.

Bonifacy IX zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Piotra.