180

 

 

Innocenty IV
(Sinibaldo Fieschi)

 

1243-1254

 

INNOCENTY IV – V

Sinibaldo Fieschi

25 czerwca 1243 – 7 grudnia 1254

ITALCZYK

 

Sinibaldo Fieschi urodził się około 1200r. był synem Hugona, hrabiego Lavagna. Sinibaldo Fieschi studiował a następnie wykładał na uniwersytecie w Bolonii. W 1226r. rozpoczął pracę w kurii rzymskiej. Papież Grzegorz IX mianował go audytorem. W 1227r. został mianowany kardynałem – prezbiterem kościoła S. Lorenzo Lucina, a następnie wicekanclerzem Kościoła rzymskiego. W latach 1235 – 1240 był zarządcą Marchii Ankońskiej.

Po śmierci Celestyna IV kardynałowie elektorzy zebrani w Anagni na konklawe po półtorarocznej sediswakancji na Stolicy Apostolskiej wybrali Sinibaldo Fieschi na papieża, intronizowany przyjął imię Innocenty IV. Papież Innocenty IV zwołał w 1245r. Sobór Lyoński I – trzynasty powszechny. Podjęto sprawy udzielania pomocy Ziemi Świętej i uwolnienia Grobu Świętego Cesarza Fryderyka II uznano winnym świętokradztwa popełnionego przez uwięzienie biskupów i herezji, złożono go z tronu 17 lipca 1245r. a zwolniono z przysięgi posłuszeństwa i zobowiązano książąt Rzszy do wybrania nowego króla Niemiec. Innocenty IV powrócił z Lyonu do Rzymu triumfalnie witany w Italii. Innocenty IV 15 maja 1252r. bullą Ad exs tirpanole ustanowił inkwizycję w Italii jako trwałą instytucję w której sankcjonował stosowanie tortur do wymuszania zeznań. W 1245r. Innocenty IV wysłał misjonarzy – Jana z Pian del Caepine i Benedykta Polaka z Wrocławia do Karakorum do chana mongolskiego Guyuka, by nawrócić go na chrześcijaństwo.

17 września 1253r. Innocenty IV kanonizował Stanisława ze Szczepanowa, biskupa krakowskiego. Hymn z oficjum biskupa Stanisława Gaude mater Polonia stał się polską pieśnią narodową. W 1250r. rozpoczął działalność Zakon Paulinów założony przez bł. Euzebiusza (1200 – 1270).

W 1253r. księżna Anna sprowadziła do Wrocławia Zakon Krzyżowców gwiaździstych. Papież Innocenty IV nadał uniwersytetowi paryskiemu przywilej posiadania własnej pieczęci. Innocenty IV zmarł i został pochowany w Neapolu w bazylice św. Restytuty w obecnej katedrze, która obejmuje świątynię z grobem Innocentego IV.