174

 

 

Klemens III
 (Paolo Scolari)

 

1187-1191

 

KLEMENS III – IV

Paolo Scolari

19 grudnia 1187 – 30 marzec 1191

RZYMIANIN

 

Paolo Scolari pochodził z bogatej rzymskiej rodziny. Papież Lucjusz III mianował go kardynałem – biskupem Praeneste (ab. Palestrina).

Po śmierci Grzegorza VIII kardynałowie zebrani w Pizie wybrali Teobalda z Ostii na papieża, ale odmówił on przyjęcia godności.

Kardynałowie dokonali następnego wyboru kardynała – biskupa Paolo Scolariego. Elekcja i koronacja papieża obyła się w obecności przedstawiciela cesarza, który był senatorem i konsulem rzymskim. Paolo Scolari przybrał imię Klemens III. Zaraz po intronizacji wydał odezwę do całego świata chrześcijańskiego, w której zapowiedział odpust zupełny dla tych, którzy pośpieszą na ratunek Ziemi Świętej. Nakazał publiczne modły w kościołach w intencji trwającej krucjaty.

Papież Klemens III przywrócił władzę papieską w Rzymie (papież przez sześć lat przebywał na wygnaniu, za sprawą rządzącej komuny miejskiej). Za zgodą senatu rzymskiego Klemens III powrócił do miasta i zamieszkał na Lateranie. Senatorowie złożyli przysięgę wierności papieżowi i przywrócili mu dochody i prawo bicia monety. Klemens III był pierwszym papieżem, który stale rezydował w Rzymie od czasu powstania w 1143r. republiki komunalnej.

Papież Klemens III do liturgii wprowadził podniesienie hostii i kielicha podczas Przemienienia – Przeistoczenia we Mszy św.

W Polsce biskup Zygfryd uzyskał od papieża Klemensa III bullę pozwalającą na przeniesienie stolicy biskupiej z Wolina do Kamienia Pomorskiego i poddanie diecezji jurysdykcji Stolicy Apostolskiej. Papież Klemens III zmarł w Rzymie prawdopodobnie przed 30 marca 1191r. – dokładna data jego śmierci nie jest znana.