167

 

 

. Eugeniusz III
(Bernardo Paganelli)

 

1145-1153

 

EUGENIUSZ III

Bernard Paganelli

15 lutego 1145 – 8 lipca 1153

ITALCZYK

 

Bernard Paganelli urodził się w Pizie. Był przeorem klasztoru S. Zeno e Pizie, a w 1128r. administratorem biskupstwa. Pod wpływem Bernarda z Clairvax w 1130r. został mnichem cysterskim w Clairvaux.

Następnie opatem w klasztorze SS. Vincenzo e Anastasio.

Po śmierci Lucjusza II został wybrany na papieża, przybrał imię Eugeniusza III. Eugeniusz III był pierwszym cystersem na tronie papieskim. Będąc papieżem, nadal nosił zakonny habit i nie przywdział szat papieskich.

Za pontyfikatu Eugeniusza III kameduła Gracjan z Toskanii opublikował Concordia discordantium canomum, znane jako Dekrety Gracjana. Były one usystematyzowanym zbiorem najważniejszych przepisów prawa kanonicznego w średniowieczu.

W trakcie przygotowań do drugiej krucjaty, na zjeździe we Frankfurcie w 1147r. uzgodniono, że część krzyżowców wyruszy przeciw pogańskim Słowianom północno – zachodnim. W wyprawie na Szczecin wzięli udział oprócz rycerstwa niemieckiego i rycerze polscy pod wodzą Mieszka III Starego. Eugeniusz III zmarł w Tivoli a został pochowany w Rzymie w bazylice św. Piotra.

Kościół czci Eugeniusza III jako błogosławionego w liturgii 8 lipca.