106

 

 

Benedykt III

 

855-858

 

BENEDYKT III

29 września 855 – 17 kwietnia 858

RZYMIANIN

 

Benedykt był synem rzymskiego mieszczanina Piotra. Za pontyfikatu Grzegorza IV był subdiakonem, a Leon IV mianował go kardynałem-diakonem kościoła S. Callisto. po śmierci Leona IV wybrano na papieża Hadriana kardynała-prezbitera, który godności nie przyjął. Dokonano, więc elekcji Benedykta od św. Marka, który godność przyjął.

Partia cesarska Ludwika II z rzymskim rodem Krescencjuszów unieważnili wybór Benedykta i poparli kandydaturę Anastazego Bibliotekarza kardynała- prezbitera. Benedykt III został usunięty z tronu, porwany i uwięziony.

Papież Benedykt III cieszący się powszechnym uznaniem zdołał pozyskać przychylność wysłanników cesarza i poparty przez duchowieństwo odzyskał władzę.

Papież Benedykt III toczył spór jurysdykcyjny z patriarchą Konstantynopola o wpływy na arcybiskupstwo w Syrakuzach, reprezentując nieugięcie stanowisko prymatu Rzymu.

Papież Benedykt III zatwierdził ustalenia synodu w Soissons 853r. które potwierdziły i zachowywały prawa Stolicy Apostolskiej do biskupstwa w Reims. Papież Benedykt III próbował zjednoczyć wszystkich chrześcijan do walki z Saracenami.

Benedykt III odrestaurował kościół św. Pawła, cmentarz S. Marco i baptysterium w bazylice S. Maria Maggiore w Rzymie.

Benedykt III zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Piotra.