.
XXXIV

XVI Niedziela Zwykła


22.VII.2018 rok


.

1.W dniach 22-29 lipca br. obchodzimy XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Hasło Tygodnia: „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa”. MIVA Polska (Mission Vehicle Association znaczy Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu) po raz kolejny zaprasza wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz Przyjaciół misji do udziału w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Dziś po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów mechanicznych na placu przed kościołem.  Nasze pojazdy to nie tylko samochody, ale również motocykle, quady, rowery, którymi się poruszamy. „MIVA Polska nie tylko prosi o składanie ofiar, ale też apeluje do kierowców o bezpieczną i odpowiedzialną jazdę” zaznaczając, że w roku 2017 na polskich drogach doszło do 30 tys. wypadków, w których zginęło 2831 osób, a rannych zostało 40 tys. osób.  Zachęcamy każdego kierowcę do uczynienia osobistego rachunku sumienia z zachowania na drodze. W 2017 r. dzięki zebranym ofiarom, MIVA zrealizowała 96 projektów za sumę 2 mln 800 tys. zł. W ich ramach zostało zakupionych 48 samochodów, 2 busy, 1 ambulans, 1 traktor, 39 motocykli, 470 rowerów, 2 łodzie, 2 silniki do łodzi i 30 wózków inwalidzkich.  - Okażmy Panu Bogu wdzięczność za wszystkie przebyte podróże i szczęśliwie przejechane kilometry, za Bożą opiekę podczas każdej podróży. Dziś po każdej Mszy św. prosimy kierowców   o ustawianie swoich pojazdów   dookoła kościoła.  
 

2. W czwartek wspomnienie świętych Joachima i Anny - rodziców Matki Bożej i dziadków Pana Jezusa    Są oni patronami rodziców chrześcijańskich. W dzisiejszych trudnych czasach pomijania i pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za rodziców żyjących i powołanych już do wieczności.
 

3. Trwają wakacje. Przebywamy podczas letnich urlopów w różnych miejscach. Jak   spędzamy czas wolny? Czy jesteśmy blisko Boga? Czy pamiętamy o obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.? Dzieci i młodzież zachęcamy do udziału we Mszach św. wśród tygodnia. Przypomnijmy, że w każdą środę po Mszach św. o godz. 8.30 i 18.30 jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 

4. Wczoraj  po Mszy św. o godz.6.00   wyruszyła z naszej Bazyliki Piesza Pielgrzymka Promienista na Jasną Górę. Pielgrzymi wędrować będą do dnia 1 sierpnia.   Życzymy, by Matka Boża szczęśliwie   doprowadziła ich do celu.
 

5.Jutro   przypada 23 dzień miesiąca. Zapraszamy na Mszę św. o 18.30 wspólnotę Towarzystwa Świętego Wojciecha. Po Mszy św. spotkanie w domu duszpasterskim. Bracia wspólnoty świętowojciechowej poprowadzą również Różaniec o 18.00 w intencji Parafian przebywających na wakacjach i urlopach.
 

6. W środę tradycyjnym zwyczajem w naszej bazylice jak każdego 25 dnia miesiąca po Mszy św. o 18.30 nabożeństwo do św. Faustyny Kowalskiej zakończone uszanowaniem relikwii.
 

7. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w konfesjonale nie będzie. Przypominamy także o wakacyjnym porządku Mszy Św.  W tygodniu i w niedziele oraz święta nie ma Mszy św. o godz. 17.00. W niedzielne i świąteczne popołudnia Msze św. w naszej Bazylice o godz. 18.30 i godz. 20.00.
 

8. W czwartek przypada wspomnienie św. Anny. W kościele św. Mikołaja obchodzimy ten dzień jako święto. Wspominamy św. Annę jako naszą Patronkę, której poświęcony ołtarz znajduje się w naszej świątyni. Zapraszamy na Mszę św. odpustową ku czci św. Anny o godz. 18.30. Po Mszy św. w kościele koncert w wykonaniu Katarzyny Zawady. Wokalistka wykona pieśni z repertuaru muzyki sakralnej oraz z repertuaru Anny German. Katarzyna Zawada jest laureatką 1 miejsca na festiwalu poświęconemu Annie German w Moskwie. Serdecznie zapraszamy.
 

9. Dnia 1 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej gościć będziemy pieszych pielgrzymów z Gdańska udających się na Jasna Górę. Dlatego zwracamy się do parafian, którzy chcieliby włączyć się w ten pielgrzymi trud, o przyjęcie na nocleg pątników. Zgłaszanie noclegów dla pielgrzymów z Gdańska w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym.     
 

10. Zachęcamy do kupna Przewodnika Katolickiego. W „Przewodniku” przeczytamy m.in. artykuły.: - O antykoncepcji od Pawła VI do Franciszka, - Czy wyjazd na wolontariat misyjny ma sens, - Co oznacza desakralizacja kościoła, - O tym, że anoreksja dziecka jest często objawem choroby całej rodziny oraz o granicy między dbałością o szczupłą sylwetkę a zachorowaniem.

11. Od jutra zgodnie z fordońską tradycją równolegle do trwającej jasnogórskiej pieszej pielgrzymki diecezjalnej wyrusza w lipcu w dniach 23 lipca – 30 lipca 2017 roku DEKANALNA PIELGRZYMKA między parafiami Fordonu. W środę z Parafii św. Faustyny pielgrzymka przejdzie do naszego kościoła a w czwartek po Mszy św. o godz. 18.30 przejdzie z naszej świątyni do kościoła św. Marka.   Zapraszamy wszystkich do wspólnego spotkania i modlitwy.   Dokładny plan między parafialnego pielgrzymowania w gablotach kościoła.
 

12. Zmarli: śp. Zofia Mikulska, lat 62, zam. ul. Nieduszyńskiego 18, śp. Jadwiga Świerzyńska, lat 98, zam. ul Witeckiego 2, śp. Zbigniew Chakliński, lat 67, zam. ul. Witeckiego 3, śp. Wiesław Krzyżaniak, lat 78, zam.  Sucharskiego 2.
 

13. Od najbliższej środy za miesiąc 25 sierpnia 2018 roku rozpoczną się w naszej parafii Misje Święte przygotowujące nas do Peregrynacji Matki Bożej w Cudownym Jasnogórskim Wizerunku. Uroczystość Nawiedzenia przez Maryję naszej parafii nastąpi 1 września tego roku. Przygotowujemy informatory ze szczegółowym rozkładem misji i samej peregrynacji. Polećmy opiece Bożej nadchodzący czas Misji św. i Peregrynacji Królowej Polski modląc się o religijną odnowę nas samych naszych rodzin i parafii. Pod Twoją obronę uciekamy się………

14.  Informujemy, że trwa przyjmowanie kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Nabór kandydatów trwa do 13 września. Szczegóły na stronie internetowej Seminarium. Także   Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej ogłosił nabór na: Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne - specjalność katechetyka, 2 - letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne, oraz Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej. Bliższe informacje na stronie bydgoskateologia.pl.

15.Wszystkim naszym parafianom udającym się w najbliższym czasie na urlopy życzymy dobrego wypoczynku i szczęśliwych wakacji. Wypoczywajmy z Bożym błogosławieństwem. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

 

PROGRAM MINI – PIELGRZYMKI

PO PARAFIACH W FORDONIE

23.07. – poniedziałek godz. 18.00

Rozpoczęcie Pielgrzymki w Parafii św. Mateusza Ap. i Ew. oraz

przejście do Parafii św. Jana Pawła II

24.07. – wtorek godz. 18.00

z Parafii św. Jana Pawła II przejście do Parafii św. Faustyny Kowalskiej

25.07. – środa godz. 18.00

z Parafii św. Faustyny przejście do Parafii Matki Bożej

Królowej Męczenników

26.07. – czwartek godz. 18.30

z Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników przejście do Parafii

św. Marka Ew.

27.07. – piątek godz. 18.00

z Parafii św. Marka Ew. przejście do Parafii św. Łukasza Ew.

28.07. – sobota godz. 17.00

z Parafii św. Łukasza Ew. przejście do Parafii św. Jana Ap. i Ew.

29.07. – niedziela godz. 18.00

z Parafii św. Jana Ap. i Ew. przejście do Parafii św. Mikołaja

30.07. – poniedziałek godz. 18.30

z Parafii św. Mikołaja przejście do Parafii św. Mateusza Ap. i Ew.

i ok. godz. 20.30 uroczyste zakończenie Mini – Pielgrzymki

 

 Uwaga: W dniu wyjścia Mini-Pielgrzymki z Parafii,

Pielgrzymi otrzymują błogosławieństwo na zakończenie Mszy św.,

a Parafia w danym dniu odpowiedzialna jest za posługę Duszpasterza i za nagłośnienie


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl