.
XXXIV

Niedziela Palmowa
25.III.2018 rok


.

Dziś Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Wyjątkowy czas w liturgii roku kościelnego.  Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Podczas wszystkich Mszy św. poświęcenie palm.

W Wielką Środę całodzienna Spowiedź św. Wielkanocna.   Zaś Triduum Sacrum, święte dni Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty zarezerwujmy dla duchowej uczty, którą ofiarujemy cierpiącemu i umierającemu dla nas Chrystusowi. 

 

1.Dzisiaj Niedziela Palmowa. Poświęcenie gałązek palmowych podczas każdej Mszy św. Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Tydzień - pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 16.00 w kościele.

2.Dziś po raz XVIII uczestniczyć będziemy w Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci o godz. 16.00 i o godz. 20.00 przy pełnym wykorzystaniu efektów świetlnych. Serdecznie zapraszamy.

3.Spowiedź św. Wielkanocna w Wielką Środę od godz. 9.00 –11.00 i od godz. 15.30 - 19.00 z udziałem zaproszonych kapłanów z całego dekanatu. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii po każdej Mszy świętej a wśród tygodnia także w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. 

4.W naszym Sanktuarium włączamy się w tym roku kolejny raz do tzw.  Nocy Konfesjonałów, akcji społecznej zwracającej uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. Noc Konfesjonałów rozpocznie się w naszym Sanktuarium w Wielki Piątek od godz. 21.00 i trwać będzie przez noc do Wielkiej Soboty godz. 8.00 rano.

5.Trwają   Ogólnopolskie obchody 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. o. Pio oraz 50-lecia Jego śmierci.   Dlatego    organizujemy 10 dniową pielgrzymkę śladami Ojca Pio do   San Giovanni Rotondo - miejsca, w którym posługiwał   i do w Pietrelciny – gdzie przed 131 laty, jako Franciszek Forgione urodził się.  Pielgrzymka będzie w dniach od 20 do 29 września br. Organizujemy także ciekawa pielgrzymkę do Gruzji, gdzie zwiedzać będziemy wspaniałe wczesnochrześcijańskie ruiny świątyń, monastyry, skalne miasta i inne zabytki gruzińskiej ziemi. Ta pielgrzymka będzie w dniach: od 5 do 12 października. Szczegóły w kruchcie i na stronie internetowej parafii. Zapisy w kancelarii parafialnej.

6. Dzisiaj przypada XIV rocznica powstania bydgoskiej diecezji. Podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.30 okolicznościowe modlitwy zawierzenia diecezji opiece Bożej i prośby o błogosławione owoce Peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

7.Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna od poniedziałku do czwartku.

8.  Polecamy „Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem na każdy dzień kwietnia   oraz ciekawymi artykułami o modlitwie Pana Jezusa w Getsemani i próbach wiary, a w bydgoskiej części o Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta i o szafarzach nadzwyczajnych Komunii św.  Zapraszamy do lektury

9. Zmarli: śp.  Śp. Mieczysław Wesołowski, lat 89, zamieszkały przy ul. Licznerskiego 4 (pogrzeb odbył się w Nakle); Śp. Anna Nakielska, lat 90, zamieszkała przy ul. Witeckiego 3; Śp. Sabina Kotańska, lat 89, zamieszkała przy ul. Monte Cassino 5;

 

A liturgia Triduum Sacrum w naszej Bazylice przedstawia się następująco:

BAZYLIKA KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

TRIDUUM  PASCHALNE– ROK  2018

I.             Wielki Czwartek – 29.03.2018

Święto kapłanów i dzień modlitw w ich intencji. W tym dniu w Katedrze bydgoskiej o godz. 10.00 Msza św. „Krzyżma” podczas której kapłani odnowią przyrzeczenia kapłańskie, oraz poświęcone zostaną Oleje św.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30. W czasie tej liturgii na wzór Sługi Jezusa, ks. proboszcz dokona obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy.  

 

II.           Wielki Piątek - 30.03.2018

Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500 w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci (początek w kościele).   Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”. Tam śpiew trzech części Gorzkich Żali w wykonaniu naszego chóru. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu, z którym zapoznać się można w gablotach kościoła. 

NOC KONFESJONAŁÓW

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI PIĄTEK OD GODZ.

21.00   przez całą noc do Wielkiej Soboty do godz. 8.00 rano.

 

III. Wielka Sobota – 31.03.2018

Dla chrześcijan dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtem.

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 - 17.00, zawsze o pełnej godzinie.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany „Exultet”. Według słów tego hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień „nowego życia”, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. 

Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

IV. Wigilia Paschalna.

Centralny obchód Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

V.  WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE -   1.04.2018

Święta rozpoczniemy, jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30.Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.

VI.  PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY   -   2.04.2018

Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia z Chrystusem, według Jego prawa miłości i Ewangelii.

Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także podane na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl

Transmisja Liturgii Świętej z naszej Bazyliki on-line na stronie internetowej parafii.


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl