.
XXXIV

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

20.V.2018 rok


.

1.Dziś parafia nasza przeżywa doroczną uroczystość I Komunii św. Pierwsza grupa a za tydzień druga grupa dzieci klas trzecich pierwszy raz uczestniczyć będą w sposób pełny we Mszy św. Początek uroczystości podczas Mszy św. o godz. 10.00.   Dziś po południu   nabożeństwo majowe wyjątkowo o godz. 15.00 specjalnie dla dzieci pierwszokomunijnych. Majowe przy figurze bez zmian. Msza św. z udzieleniem sakramentu Chrztu dziś o 15.00 w kaplicy. Od jutra przyjęte dziś dzieci uczestniczyć będą w tzw. „Białym Tygodniu” przychodząc każdego dnia w odświętnym stroju na Mszę św. o godz.18.30. Dziękujemy rodzicom dzieci przyjętych dziś do pierwszej Komunii św., parafianom oraz wszystkim osobom, które   dekorowały kościół, uczestniczyły w pracach przy porządkowaniu świątyni i obejścia kościoła a także służbie liturgicznej za ogromny wkład pracy i serca. Takie zaangażowanie w trosce o piękno Domu Bożego jest znakiem wiary i miłości tych osób dla Chrystusa i Kościoła. Serdeczne Bóg zapłać.

A za tydzień dalszy ciąg uroczystości pierwszokomunijnych. Także o godz. 10.00 Msza św. z Pierwszą Komunią św. Próba generalna dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej w grupie drugiej   odbędzie się we wtorek i środę o godz. 17:00 w kościele.  Zapraszamy rodziców dzieci komunijnych do pomocy przy sprzątaniu i dekorowaniu kościoła w piątek na godz. 19:30. Spowiedź dzieci i rodziców przygotowujących się do przyjęcia Pana Jezusa – grupa II w sobotę 26.05 o godz. 9:00 w kościele.

2. Dziś 50 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim Kościół wspomina w liturgii świętej Zesłanie Ducha Świętego - Zielone Świątki.  Jutro drugi dzień świąteczny i jednocześnie święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.  Chociaż dla wielu z nas będzie to normalny dzień pracy to jednak tradycyjnie uszanujmy świąteczny charakter drugiego dnia Zielonych Świąt. Dziękując Matce Najświętszej za Jej obecność wraz z uczniami w Wieczerniku, chcemy również dziękować za Jej obecność w życiu Kościoła i naszego narodu poprzez stulecia. Jutro Msze św. jak w dzień powszedni. Dodatkowo suma – Msza św. dnia o godz. 10.00 w kościele.

3. W środę kolejny 23 dzień miesiąca. O godz. 18.00 Towarzystwo Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej oraz na Mszę św. z oprawą liturgiczną tej grupy. Po Mszy św. spotkanie wspólnoty.

4.W czwartek, 24 maja, w specjalne liturgiczne wspomnienie, zwracamy się do Maryi jako Wspomożycielki wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki.

5. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI tego dnia modlimy się za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanowił, że dzień 24 maja będzie poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła. W czwartek przypada obchodzone od 6 lat w Polsce święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 

6.W tym tygodniu w piątek w 25 dzień miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny. 

7.W sobotę, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.30, podczas której przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

8.Parafia Św. Łukasza Ewangelisty we Fordonie zaprasza 22 maja (wtorek) na Uroczystą Mszę św. ku czci Św. Rity – patronki od trudnych i niemożliwych spraw. Szczegółowe informacje odnośnie tej uroczystości i całorocznej modlitwy przy relikwiach ŚW. Rity znajdują się na plakacie.

9. Dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej przypadającej w tym roku do 27 maja. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

10.  Trwa miesiąc maryjny – maj. W naszej parafii nabożeństwa majowe codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 18.30.   Zapraszamy także na nabożeństwa majowe o godz. 21.00 przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej, prowadzone przez apostolskie wspólnoty działające w parafii. Nabożeństwa majowe dla dzieci odprawiane będą w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.30 w kaplicy.

11. Tegoroczny nabór kandydatów do kapłaństwa do naszego Seminarium Diecezjalnego rozpocznie się 1 czerwca (dla młodzieńców już posiadających świadectwo maturalne), a po 4 lipca dla tegorocznych maturzystów. Przyjmowanie kandydatów zakończy się 13 września. Informacje szczegółowe podane są na stronie internetowej Seminarium.

12. Biskup Jan Tyrawa zaprasza na wykład dr hab. prof. UMK Małgorzaty Grupy i dr. hab. Wiesława Nowosada pod tytułem: „Nie wszystko złoto co się świeci – „skarby" kultury materialnej z badań archeologicznych bydgoskiej katedry”. Spotkanie odbędzie się 7 czerwca (czwartek) o godz. 19.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy (ul. Grodzka 18).

13. J.E. Ks. Biskup Jan Tyrawa głosi katechezy na temat 7 darów Ducha Świętego. Ostatnie spotkanie na temat „Daru Bojaźni Bożej” odbędzie się 12 czerwca (wtorek) o godz. 18.30 w Katedrze Bydgoskiej.

14.KURS FORMACYJNY DLA FOTOGRAFÓW i operatorów sprzętu audiowizualnego organizowany przez Kurię Biskupią w Bydgoszczy odbędzie się w dniach 19 (wtorek) i 20 (środa) czerwca br. Wykłady odbywać się będą w gmachu Kurii przy ul. Ks. Malczewskiego 1 - od godz. 16.00 do godz. 19.00. Na kurs składają się dwa spotkania. Zgłoszenia (email: jarzembowski@swietywojciech.pl  tel. 667 299 997, 52 366 98 21 będą przyjmowane do 15 czerwca.

15.Dnia 16 czerwca w sobotę po raz piąty wyruszy z naszej bazyliki jednodniowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Topolnie. Pielgrzymkę poprowadzi nasz wikariusz ksiądz Tomasz.  Zapisy przyjmujemy w biurze parafialnym i zakrystii do dnia 16 czerwca. Przy zapisie podajemy nr PESEL. Koszt uczestnictwa wynosi 30 zł i obejmuje ubezpieczenie, wodę, posiłek i autokary powrotne. Serdecznie zapraszamy do spotkania z Bogiem na pielgrzymim szlaku.

16. W niedzielę 10 czerwca wyruszy VII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny, który rozpocznie się Mszą św. o g. 12.30 w kościele oo. Jezuitów, a zakończy się na placu przy bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie przewidziano wiele atrakcji dla rodzin. W przeddzień marszu 9 czerwca w godzinach 9:00-14:00, w „Domu Polskim" przy ul. Grodzkiej odbędzie się Ogólnopolskie Seminarium Naukowe pt. „Interdyscyplinarne aspekty obrony życia ludzkiego".

17. W Przewodniku Katolickim: sylwetki nowych diakonów naszej diecezji. Między Słońcem a genami. Dokąd nauka prowadzi wiarę. Mam nadzieję, że kiedyś będziemy po tej samej stronie – odpowiedź abp. Stanisława Gądeckiego na list Katarzyny Lubnauer oraz Nosiłam w sobie i życie, i śmierć. Guz: nowotwór złośliwy. Ciąża i rak? Czy da się to pogodzić.

18.Zmarli: śp. Cecylia Kowalska, lat 83, zamieszkała przy ul. Monte Cassino 6; śp. Halina Giolda, lat 59, zamieszkała przy ul. Licznerskiego 2;

19. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

20. Na dzień dzisiejszy oraz cały nadchodzący tydzień niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże!


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl