BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano sobota 19 października 2019 20:14  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.

..

..
XXIX Niedziela Zwykła

20.10.2019 rok
 

 

Rozpoczęliśmy dzisiaj w Kościele Tydzień Misyjny. Wpisuje się on w trwający w Kościele nadzwyczajny miesiąc misyjny. Przypomnijmy, że został on ogłoszony przez papieża Franciszka dla uczczenia 100. rocznicy ukazania się misyjnej encykliki „Maximum illud” papieża Benedykta XV. Niech więc intencje misyjne będą obecne w naszej modlitwie wspólnej i osobistej. 

1. Dzisiaj podczas wszystkich Mszy św. Słowo Boże głosi  o. dr Tomasz Zamorski - dominikanin z Łodzi, kaznodzieja i wykładowca homiletyki, prowadzący internetowe kanały ewangelizacyjne "Salon piękności", "Chlebak", "Pandziochy", który dla   Duszpasterstwa Akademickiego "Martyria" rozpoczyna rekolekcje akademickie pt. "Odnalezieni". Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego ich przeżycia w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 20:00 do kaplicy.

 W związku z kończącym się Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym zapraszamy na Diecezjalny Kongres Misyjny, który odbędzie się w niedzielę 27 października i rozpocznie się o g.12.00 różańcem misyjnym i Mszą św. pod przewodnictwem bp Jana Tyrawy. Zapraszamy całe Rodziny, dzieci misyjne, członków Żywego Różańca i wszystkich, którym drogie są misje Kościoła w gościnne progi Misjonarzy Ducha Świętego przy Alejach Jana Pawła II. Szczegóły na plakacie.

Dziś wieczorem o godz. 18:30 ks. Biskup Jan Tyrawa w naszej Bazylice odprawi Mszę św. i wygłosi Słowo Boże podczas Ogólno bydgoski Inauguracji Roku Akademickiego, w której uczestniczyć będą władze wszystkich uczelni wyższych naszego miasta.

2. Parafia św. Łukasza Ewangelisty dziś w niedzielę, 20 października obchodzi będzie doroczną uroczystość odpustową. Suma odpustowa o godz. 11.30. Podstawiony będzie od godz. 8.30 do 13.30 specjalny autobus do poboru krwi. Krew mogą oddać osoby do 18 do 65 lat. Zachęcamy do tej akcji KROPELKA MIŁOŚCI dla innych.    

3. We wtorek 22 października przypada liturgiczne wspomnienie Św.  Jana Pawła II a zarazem 41 rocznica inauguracji pontyfikatu Karola Wojtyły.   W związku z tym, że nasza Bazylika jest świątynią papieską a św. Jan Paweł II jest patronem naszego województwa zapraszamy na specjalne modlitwy ku czci św. Jana Pawła II i wieczorną Msze św. połączoną z uczczenie relikwii Świętego. Uroczysta Msza św. zakończona będzie specjalnym błogosławieństwem.   Zapraszamy do licznego udziału w tym dniu we Mszy św. 

4.W sąsiedniej parafii pw.  przy ul Bydgoskich Olimpijczyków 11 dnia 27 października o godz.12.00 uroczystości odpustowe rozpoczną się podczas Mszy św. już dziś o godz.12.00.   

5.W każdy 25 dzień miesiąca spotykamy się na wieczornej Mszy św. w Bazylice by opiece Bożej polecać nasze modlitwy przez wstawiennictwo św. Faustyny. Zapraszamy zatem w najbliższy piątek 25 października na godz. 18.30.  Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny. Serdecznie zapraszamy.

6.Powoli dobiega końca miesiąc modlitwy różańcowej. Kierujemy to przypomnienie zwłaszcza do tych, którzy może jeszcze nie wzięli do rąk różańca. Uczyńmy to. Módlmy się z różańcem w dłoni przeniknięci wiarą w przemożne orędownictwo Królowej Różańca Świętego, danej naszemu narodowi „ku pomocy i obronie”.  Wszystkim naszym wspólnotom za codzienną modlitwę serdecznie dziękujemy. Przypomnijmy, że nabożeństwa różańcowe dla dorosłych młodzieży i dzieci codziennie o godz.18.00.  

7. W środę o godz. 18.00 Towarzystwo Świętego Wojciecha jak co miesiąc zaprasza do wspólnej modlitwy Różańcowej, oraz wspólnej modlitwy podczas Mszy  św. 

8.Zbliżający się listopad to czas modlitwy za zmarłych. Chcemy ich objąć pamięcią modlitewną z imienia i nazwiska. Wymienianki jednorazowe przyjmujemy do końca października i łączymy je z modlitwą różańcową w dniach od 2-16 listopada, natomiast wymienianki roczne przyjmujemy do 17 listopada, a tą modlitwą obejmujemy naszych zmarłych przez cały rok liturgiczny. Wymienianki jednorazowe jak i roczne przyjmujemy w zakrystii i biurze parafialnym w godzinach urzędowania. Formularze wymienianek są wyłożone na ławkach w kościele. Zachęcamy do tej modlitwy tak bardzo potrzebnej tym, którzy odeszli już do Pana.

9. Od piątku za tydzień Uroczystość Wszystkich Świętych.  W ten świąteczny dzień każdy z nas ma obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Przypominamy, że Msza św. i procesja za zmarłych na cmentarzu przy ul. Wiślanej zostanie odprawiona 1 listopada o godz. 12.00, a w Dzień Zaduszny 2 listopada   o godz.13.30. Po Mszy św. procesja z modlitwami za zmarłych. Natomiast na terenie cmentarzy parafialnych w Fordonie w Uroczystość Wszystkich Świętych przy ul. Cechowej procesja o godz. 13.30 a po niej o 14.00 Msza Święta. Na cmentarzu przy ul. Piastowej   Msza św. godz. 12.00 a po niej procesja podobnie na cmentarzu przy ul. Wiślanej. Na cmentarzu Siernieczek przy ul. Kaplicznej Msza i procesja o 13.30.

10. Przez najbliższe dni nasza obecność na cmentarzu, w kościele na Mszach św., nasze zamyślenie o śmierci, przemijaniu i wieczności niech będzie okazją do odnowienia wiary w życie wieczne, w sąd Boży, w odpowiedzialność człowieka przed Bogiem za swoje życie. Uczą nas tego i przypominają nam o tym groby naszych przodków. Obecny czas wypełniamy porządkowaniem naszych grobów. Uszanujmy świętość miejsc pochówku zmarłych zarówno swoją postawą jak i troską o porządek przy grobach bliskich. 

11. Tradycyjnie od ponad 11 lat w naszej parafii odbywa się Niedziela Hospicyjna, Zapraszamy zatem 27 października, w przyszłą niedzielę, gdzie na wszystkich Mszach świętych usłyszymy okolicznościową homilię, Słowo Boże. Będzie miała także miejsce zbiórka ofiar do puszek na cele hospicyjne. 

1.       12. Już dziś informujemy, że od jutra za   tydzień dnia 28 października Fundacja „KOŚCIÓŁ W POTRZEBIE” organizuje zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego. U nas „elektrozłom” będzie można składać 28 października od godzin rannych do godz.14.30.  przy wejściu do kaplicy od strony domu duszpasterskiego.    Przychody z akcji pozwolą na wsparcie zakupu kolejnych inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce prowadzonego przez siostry Orionistki.

2.       13. Przygotowana została nowa Księga Intencji Mszalnych na rok 2020. Zatem w kancelarii parafialnej przyjmujemy już nowe intencje Mszy św. na rok 2020. Intencje zamawiać można tylko w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.

14.  Rozpoczyna się XXXVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który jako swoje motto przyjął słowa św. Jana Pawła II: „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie”. Szczegóły wydarzeń tygodnia podano na plakacie i na stronie internetowej Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

15. Zapraszamy na spotkania wspólnoty SYCHAR wszystkich małżonków, którzy przeżywają kryzys i trudności w relacjach małżeńskich lub znaleźli się w sytuacji porzucenia przez współmałżonka. Najbliższe spotkanie wspólnoty 24 października o g.18.00 w parafii p.w. Św. Trójcy.

16.W czwartek 31 października pragniemy w naszej parafii przeżyć "Noc Świętych". Ten wyjątkowy wieczór, który jest Wigilią Uroczystości Wszystkich Świętych, rozpoczniemy Eucharystią sprawowaną o godz. 19:30. Trwając na modlitwie w sposób szczególny odnowimy w sobie przyrzeczenia Chrztu Świętego, będziemy mieli okazję uszanować relikwie świętych oraz oddać cześć pomordowanym w Dolinie Śmierci. Na to wydarzenie zapraszamy wszystkich naszych parafian, a zwłaszcza młodzież oraz dzieci, które z pomocą swoich rodziców mogą przebrać się za swoich ulubionych świętych.

17.Nasza parafia organizuje pielgrzymkę samolotową do Hiszpanii i Francji w terminie od 8 do 15 lipca 2020 r. Odwiedzimy m.in. Barcelonę oraz Lourdes, gdzie znajduje się znane na całym świecie sanktuarium maryjne. Wstępny koszt wynosi 3840 zł i 120 euro na miejscowe opłaty. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły i zapisy bezpośrednio u ks. Tomasza Klafetki.

18. Polecamy lekturę tygodnika Przewodnik Katolicki W najnowszym wydaniu pisma przeczytamy m.in.:  Wszystkie kłamstwa o synodzie. Co się stało z naszą pracą. Około 2 milionów Polaków uważa, że ich praca jest pozbawiona sensu. Zobaczyć szczęście - Historia „szczęśliwej” rodziców, którzy nie widzą, ale doskonale czują; gawęda profesora czyli „Autobiografia Normana Daviesa oraz misja Tanzania historia 13 studentów, którzy wybrali się na misje. Zachęcamy do nabycia i lektury.

19. Dzisiaj czwarta wspólnota neokatechumenalna rozpoczyna w naszej parafii katechezy. Zapraszamy dorosłych i młodzież w poniedziałki i czwartki po wieczornej Mszy św. do kaplicy. Początek katechez o 19.15. O specjalne zaproszenie prosimy teraz przedstawicieli czwartej wspólnoty.  

20. Zmarli: śp.  Roman Andrzejewski, lat 71, zam. ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 13, śp. Roman Lewandowski lat 78, zam. ul. Monte Cassino 3, śp. Henryk Szprengiel, lat 67, zam. ul. Monte Cassino 20. 

21. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszym Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym  kolejnym tygodniu różańcowego miesiąca października.

 


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW