BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano poniedziałek 08 lutego 2016 18:55  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.

..

..

V NIEDZIELA ZWYKŁA
7 lutego 2016 r.  

 

1.Dobiega końca tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, dokładnie 10 lutego, mamy Środę Popielcową. Zacznie się Wielki

Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy który ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę w godzinach:

7.00,  suma o 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i po  południu  17.00, 18.30 i 20.00.

Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy. Polega na powstrzymaniu się od spożycia  potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy spożyć trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 14. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani. Czas Wielkiego Postu to czas, w którym katolik nie uczestniczy w żadnych zabawach i tańcach. Jest to czas nawrócenia, pokuty, refleksji i modlitwy.

By przybliżyć w świętym czasie każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00, po Mszy św. Roku Miłosierdzia o 12.00  i 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00.  Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00. W Środę Popielcową kolekta, czyli ofiary zebrane podczas wszystkich Mszy św. przeznaczone będą na wsparcie hospicjów diecezji bydgoskiej. O pomoc dla chorych apeluje każdego roku Ks. Bp Jan Tyrawa, ordynariusz naszej diecezji.: Umiłowani Diecezjanie! Ojciec święty Franciszek w tegorocznym orędziu na XXIV Światowy Dzień Chorego napisał: „Choroba, zwłaszcza ciężka, zawsze wywołuje kryzys w ludzkiej egzystencji i niesie ze sobą̨ głębokie pytania. W pierwszej chwili może niekiedy wywołać bunt: dlaczego mnie to spotkało? Może prowadzić do rozpaczy, do przekonania, że wszystko stracone, że nic już̇ nie ma sensu.... W tych sytuacjach wiara w Boga jest, z jednej strony, wystawiona na próbę̨, a jednocześnie ujawnia swą pozytywną moc. Nie dlatego, że dzięki wierze znika choroba czy ból, czy też pytania, jakie one rodzą̨, lecz dlatego, że daje ona klucz, który pozwala odkryć głęboki sens tego, co przeżywamy, pozwala nam zobaczyć́, że choroba może być drogą do większej bliskości z Jezusem, który idzie u naszego boku, dźwigając krzyż”. Chrystus dźwigający krzyż staje przy chorych i cierpiących, ale staje także przy wszystkich nas przypominając tę niezwykle ważną prawdę: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Miesicie uczynili" (Mt. 25,4o).

Rozpoczynający się̨ Wielki Post w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, stanowi doskonałą okazję, by rozejrzeć się̨ wokół siebie i dostrzec, jak wielu jest cierpiących i potrzebujących. Kolejny już raz w srodzę popielcową poprzez ofiary złożone na tacę pragniemy wesprzeć działalność samarytańską naszych Hospicjów w Bydgoszczy, Złotowie i Sępólnie Krajeńskim. Niech ten gest miłosierdzia i chrześcijańskiego umartwienia pomoże nam owocniej przeżyć Wielki Post, jako czas naszego duchowego wzrostu, pogłębienia wiary i szczerego nawrócenia. Z serca błogosławię + Jan Tyrawa Biskup Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej.

2. W tym tygodniu we wtorek łącznie z Mszą św. o 18.30 różaniec i spotkanie Apostolstwa Dobrej Śmierci.  Akcja Katolicka oraz Koło Przyjaciół Radia Maryja zapraszają do skorzystania z pomocy przy składaniu sprawozdań finansowych PIT. Szczegóły współpracy podawane będą w sklepiku parafialnym.

3. W tym tygodniu w czwartek, święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 r. w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu,  Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Podczas 18 zjawień Maryja wzywała do modlitwy i pokuty oraz poleciła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. W krótkim czasie Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień ciała i szybko stało się centrum kultu maryjnego we Francji. Do Lourdes pielgrzymują ludzie, zwłaszcza chorzy, z całego świata. W czwartek przeżywać będziemy kolejny Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Jana Pawła II. Wspomnienie to jest dobrą okazją dostrzeżenia i dowartościowania tych wszystkich, którzy w ciele i duszy noszą znamiona ludzkiego cierpienia oraz tych, którzy okazują chorym braterską posługę. Naszych chorych  i osoby podeszłego wieku polecajmy w modlitwach opiece Bożej. Nasza parafia w łączności z Fundacją Wiatrak zaprasza na obchody Dnia Chorego w sobotę 13 lutego o godz. 10.00. W programie Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Mszę św. poprowadzi Ksiądz Rektor dr Marcin Puziak. Po Mszy św. Konferencja podczas której prelekcje wygłoszą prof. dr hab. Arkadiusz Jawień oraz prof. dr hab. Maciej Świątkowski.  

4.Kolejne spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania odbędzie się o stałych godzinach we wtorek i środę w domu parafialnym na pierwszym piętrze. W piątek Droga Krzyżowa dla młodzieży o godzinie 20:00 w kaplicy.

5. W poniedziałek 8.02. o godz.  18.30 odbędzie się Msza św., a po niej modlitwa wstawiennicza przed Najświętszym Sakramentem. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą się pomodlić o zdrowie dla siebie i dla swoich bliskich.

6.Zachęcamy też do nabycia i lektury tygodnika  „Przewodnik Katolicki”.

7. Rozpoczyna się dziś Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów. Celem Tygodnia jest włączenie nas w modlitwę przebłagania Boga za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski przemiany dla tych,którzy poniżają swoją godność przez trwanie w nałogach. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

8. Pragnąc podziękować Bogu w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia za  znaki Jego miłości organizujemy dwie pielgrzymki dziękczynne. Pierwsza w dniach od 9 do 20 maja 2016 roku do Ojca Pio i Grobów Apostolskich w Rzymie a druga od 19 do 24 września 2016 roku do najstarszych Sanktuariów Maryjnych w Europie w połączeniu ze zwiedzaniem Pragi, Wiednia i Bawarii.  Szczegóły na stronie internetowej parafii i w gablotkach kościoła. Zapisy w kancelarii parafialnej.

9.Zmarli:  śp.  - Śp. Zdzisław Mazur, lat 76, zamieszkały przy ul. Berlinga 6; śp. Adela Poteracka, lat 90, zamieszała przy ul. Berlinga 4; śp. Bożena Radkowska, lat 60, zamieszkała przy ul. Witeckiego 3; śp.Tadeusz Lipiński, lat 85, zamieszkały przy ul. Licznerskiego 4; śp. Eugeniusz Aładowicz, lat 67, zamieszkały przy ul. Tychoniewicza 4.

10.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW