BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 
 

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI

01 stycznia 2007


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano niedziela 23 listopada 2014 09:29  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.


Wierzę w Syna B
ożego

UROCZYSTOŚĆ

CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA


XXXIV Niedziela Zwykła


23.XI.2014 rok
 

1. Dzisiaj ostatnia niedziela roku kościelnego i uroczystość Chrystusa Króla. Dzień dzisiejszy to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Obchodzimy ją w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój po­czątek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania do Serca Jezusowego i akt poświęcenia się Sercu Jezusowemu.   Po sumie poświęcenie opłatków wigilijnych.
 

2. Dzisiejsza Uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

3. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Rozpocznie się także  Adwent  - czas, który ma nas przygotować do świąt Bożego Narodzenia, do naszego spotkania ze Zbawicielem w wieczności.   Już dziś prosimy dzieci o przygotowanie tradycyjnych lampionów na adwentową Mszę św. - roraty. Pomocą służyć będą katecheci w szkołach. Zbliżający się Adwent to także czas wzmożonej troski o naszych bliźnich. 

4. Dziś w związku z kończącym się rokiem liturgicznym serdecznie dziękujemy parafianom za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za pomoc dla rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Także w tym roku w czasie Adwentu, w niedzielę dnia 7  grudnia przeprowadzimy przed świętami akcję charytatywną „kilogram, dla potrzebujących”. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.

5. Opłatki wigilijne poświęcone dziś w naszej świątyni można nabywać w zakrystii po Mszach św. i w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Panowie kościelni a także inne osoby nie zostały upoważnione do roznoszenia opłatków do mieszkań.   W czasach, w których komercja przyćmiewa powagę świąt religijnych poświęcone opłatki z ołtarza parafialnego symbolizują jedność ołtarza i stołu domowego.
 

6. Z okazji przypadającego wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, zostanie dziś odprawiona Msza św. o godz. 8.30 w intencji wszystkich osób związanych z kolejnictwem. Przypomnijmy, że Brać kolejarska ma wielkie zasługi przy budowie naszej świątyni. Poprzez modlitwę chcemy podziękować kolejarzom za wielki wkład włożony w budowę naszego kościoła.

7. Pragniemy podziękować naszym Parafianom, którzy w pierwszych dniach listopada ofiarowali modlitwę o odpust zupełny dla naszych bliskich zmarłych. W sposób szczególny dziękujemy tym , którzy ofiarowali modlitwę różańcową wymienianek.  Przyjęte w tym roku wymienianki roczne wspierać będziemy modlitwą  za zmarłych przez cały rok liturgiczny począwszy od przyszłej niedzieli przed Mszą św. o godz. 10.00. Zachęcamy do tej szczególnej modlitwy za naszym bliskim zmarłych. 

8. Już dziś informujemy liderów naszych wspólnot, że we wtorek, 2 grudnia odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego. Prosimy zabrać z zakrystii program spotkania.
 

9. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką.  W „Przewodniku” polecamy: „Komunia dla rozwodników – międzysynodalna debata”; „Wojna o wartości”; „Królowanie Skazańca”; „Miejsce krzyża w Europie” czy „Problem: bezdomność” albo „To tylko jedno życie”. Zachęcamy do lektury.

10. Od przyszłej niedzieli rozpoczniemy w naszej parafii nowennę modlitw przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Na zakończenie wieczornych Mszy św specjalne modlitwy poświęcimy tej intencji. 

11.  Po raz kolejny organizujemy zbiórkę makulatury dla naszej 2,5 letniej parafianki Emilki, która ma przejść operację serca w niemieckiej klinice. Kontener zostanie podstawiony przy kościele w dniach od 5 do 8 grudnia. Prosimy o nie wrzucanie kartonów. 

12. Czytamy dziś komunikat Kurii Diecezjalnej: Nawiązując do starożytnego zwyczaju wzajemnego wspierania się Kościołów, które znalazły się w potrzebie, pragniemy jako Kościół Bydgoski przyjść z pomocą materialną Kościołowi Sosnowieckiemu. Dramat spalonej w znacznej części katedry i zniszczenia zabytkowej i unikatowej malatury wywołuje w nas współczucie i chęć niesienia pomocy. Konkretnym wyrazem tych uczuć niech będzie zbiórka ofiar pieniężnych, która odbędzie się w niedzielę 30 listopada we wszystkich parafiach. Zebrane do puszek ofiary, za pośrednictwem naszej Kurii diecezjalnej, przekażemy do Sosnowca.

13. Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej i Mszy św. polowej, które odbędą się 6 grudnia, w 75 rocznicę egzekucji 51 Patriotów Bydgoskich w Lesie Kujawskim w miejscu Ich krwawej ofiary. Droga Krzyżowa rozpocznie się o godzinie 8.30 przy Szańcu pod bydgoskim kościołem Świętych Polskich Braci Męczenników. Uczestnicy przejdą ulicami: ks. Jerzego Popiełuszki, Białogardzką, Zajęczą do lasu, następnie drogą leśną, czarnym szlakiem turystycznym do pomnika, przy którym zostanie odprawiona Msza św. w intencji rozstrzelanych bydgoszczan oraz pokoju na świecie.  

14.  W zakresie wszystkich spraw majątkowych i spadkowych bezpłatnych porad prawnych udzielać będą notariusze w dniu 29 XI (dwudziestym dziewiątym listopada) - w godzinach od 10.00 do 16.00 - w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy przy Placu Wolności 9.
 

15. Zarząd Szpitala Uniwersyteckiego informuje, że z dniem 1 grudnia br. w strukturach Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 (im. Biziela) przestanie funkcjonować Oddział Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii i Oparzeń. Pacjenci, którzy po 27 listopada zgłoszą się do szpitala w trybie pilnym i będą wymagali hospitalizacji na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, po wstępnym badaniu i zaopatrzeniu w Oddziale Klinicznym Medycyny Ratunkowej będą odsyłani do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego lub Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 (im. Jurasza).

16.  Zmarli: śp.  Barbara Prekop, lat 63, ul. Kleina 4,śp. Halina Andrzejak, lat 61, ul. Łabendzińskiego 4.
 

17.  Przed nami ostatni tydzień mijającego Roku Kościelnego. Niech dla nas wszystkich tu obecnych będzie okazją do jak najlepszego duchowego przygotowania na nadchodzący Adwent.

BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW