BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano sobota 28 marca 2020 21:08  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.

..

..
V Niedziela Wielkiego Postu

29.III.2020 rok
 

Drodzy Parafianie i Miłośnicy Bazyliki Matki Boskiej Królowej Męczenników.

            Dziś już piąta niedziela Wielkiego Postu.  W kościołach widzimy zasłonięte krzyże. Liturgia piątej niedzieli okresu Wielkiego Postu wprowadza nas w ostatni etap świętego czasu Męki Pańskiej. Najbliższe dni,   ich bogata w swej wymowie liturgia mają umożliwić nam przeżywanie w sposób pogłębiony tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Ale tegoroczny Wielki Post, który przeżywamy w okolicznościach poważnego zagrożenia życia, staje się dla nas szczególnym czasem pokuty i nawrócenia. 

            Z pokorą i nadzieją przyjmujemy ten trudny czas pandemii oraz wynikające z tej sytuacji rozmaite ograniczenia, boleśnie dotykające także naszego życia duchowego. W ostatnim okresie życie każdej rodziny z całą pewnością zostało przeorganizowane. Podobnie i życie naszej wspólnoty parafialnej, nie zamarło, ale musi ulec reorganizacji. Choć trudno pisze się takie słowa, to jednak dziękujemy wszystkim za dojrzałość, wyrażającą się w ograniczonej frekwencji na Mszach świętych. Prosimy o dalszą wyrozumiałość dla ograniczenia udziału w liturgii do 5 osób. To trudne doświadczenie, widzieć pusty kościół, które w nas kapłanach, rodzi tęsknotę za Waszą obecnością. Jako wspólnota Kościoła pragniemy być razem na tyle, na ile jest to tylko możliwe. Dlatego zachęcamy do duchowej łączności poprzez nasze parafialne łącze internetowe: https://mbkm.aztv.pl/mbkm.php

            Dzięki temu, może choć trochę bardziej będziemy mogli poczuć, że jesteśmy razem. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączają się w pracę by umożliwić jeszcze niedoskonałą jakość tych transmisji.

            Drodzy Parafianie i Miłośnicy Bazyliki Matki Boskiej Królowej Męczenników, bardzo czekamy na tę chwilę, kiedy będziemy mogli znów stanąć razem, we wspólnocie, wokół ołtarza Chrystusa w naszej Bazylice. Niech to oczekiwanie, rodzi w nas głębszą tęsknotę za samym Bogiem.

            Z bieżących ogłoszeń duszpasterskich pragniemy przypomnieć, że   nasza świątynia pozostaje nadal otwarta na indywidualną modlitwę (w niedzielę Bazylika a wśród tygodnia kaplica Bazyliki).  Przypominamy, że godziny Mszy św. pozostają bez zmian.   Prosimy, aby uczestniczyły w nich  osoby, które zamawiały intencję.  Nieobecność w kościele na Mszy niedzielnej w tych warunkach nie jest grzechem, a   jest dziś podyktowana dobrze pojętą miłością bliźniego.

             Na czas epidemii zawieszamy nasze spotkania w grupach apostolskich i wspólnotach.  Zachęcamy do wsłuchiwania się w Słowo Boże, korzystania z transmisji Mszy św. w radiu i telewizji i modlitwy we własnych domach. Prosimy także, aby w miarę możliwości skorzystać wcześniej z Sakramentu Pokuty i pojednania.

  Okazja do spowiedzi św. jest w Stałym Konfesjonale w kaplicy Bazyliki od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7.30 do 8.00 i od godz. 18.00 do 18.30. W piątek i sobotę od godz. 9.30 do 12.00 i od godz. 14.30 do 17.00. Praktyczne rady dotyczące spowiedzi św. w czasie pandemii  na stronach parafialnych w internecie.

            Do kancelarii parafialnej przychodzimy w sprawach ważnych, a w pozostałych sytuacjach prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 912 931 930 lub kontakt mailowy; parafia@mbkm.pl

            W tym tygodniu przypadają pierwsza środa, pierwszy czwartek, piątek i pierwsza  sobota miesiąca. Odwiedzin chorych Parafian w związku z pierwsza sobotą i spowiedzią św. wielkanocną nie będzie. Chorych nawiedzamy tylko w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia na indywidualne wezwania. W związku z pandemią wirusa do wspólnotowej modlitwy drogą mediów elektronicznych oraz transmisji radiowych i telewizyjnych   serdecznie zapraszamy.

            W ramach wielkopostnej jałmużny   włączamy się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie.  Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej Bazyliki. 

            Dziękujmy także  Parafianom i sympatykom naszej Bazyliki za ofiary złożone na konto Parafii. Zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Wielkie Bóg zapłać!

            Duszpasterstwo Młodzieży 4don4LORD zaprasza do przeżycia 3 dniowych internetowych rekolekcji dla wszystkich pozostających w domu. Od poniedziałku do środy na facebook'owym kanale 4don4LORD i Martyrii ukazywać się będą przygotowane na ten czas nauki rekolekcyjne. 

            Ks. Wachowski informuje, że: Martyria zaprasza wszystkich parafian do codziennej modlitwy Apelem Jasnogórskim, który o godz. 21:00 transmitowany jest z sali duszpasterstwa na facebook'owym kanale oraz stronie internetowej Martyrii. 

            Zachęcamy studentów i innych chętnych parafian do włączenia się w martyriową akcję "Kocham więc służę". Polega ona na podjęciu 12 godzinnego dyżuru służy względem zgłaszających się z prośbą o pomoc samotnych, starszych i schorowanych parafian. Wolontariat polega wyłącznie na zrobieniu pilnych zakupów artykułów spożywczych oraz koniecznych leków lub wyrzuceniu śmieci czy załatwieniu najważniejszych spraw urzędowych. Zgłoszenia wolontariuszy przyjmujemy telefonicznie pod numerem 600 828 444 bądź bezpośrednio u ks. Piotra.   Nasi studenci gotowi są do służby.

            Ksiądz Piotr prosi, by w tym tygodniu wysłać e-mailem na adres: wachowskipiotr@op.pl    życiorysy świętych patronów młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania oraz zaświadczenia o przyjętym Chrzcie Świętym poza naszą parafią.

 Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego w formie elektronicznej. https://www.przewodnik-katolicki.pl/

            Nie zapominajmy, że obecny czas pandemii  nie może być ograniczeniem naszej modlitwy! Czas ten jest właśnie swoistym sprawdzianem naszej wiary i życia modlitwą! Ojciec Święty, księża biskupi, wzywają nas do jej spotęgowania – niekoniecznie we wspólnocie fizycznej, raczej w duchowej – do modlitwy o ochronę przed chorobami, o pokój serc, o łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas, za zmarłych na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o zdrowie, siły i mądrość dla lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Pozostańmy w tym tygodniu z zawołaniem Św. Faustyny: JEZU UFAM TOBIE!

Transmisje nabożeństw telewizyjne, radiowe i w Internecie

Dla osób, które z różnych przyczyn nie będą uczestniczyć w liturgii Mszy św., podajemy najważniejsze niedzielne transmisje nabożeństw w radiu, telewizji i w Internecie:

Msze św. z diecezji bydgoskiej

Msze św. ogólnopolskie   

o    o godz. 7:00 w TVP1 msza święta z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

o    o godz. 7:00 w TV Republika msza św. z kościoła św. Augustyna na Muranowie

o    o godz. 9:00 w Polskim Radiu msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

o    o godz. 9:00 w PolsatNews msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej

o    o godz. 9:30 w Telewizji TRWAM msza święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

o    o godz. 10:30 w Polsat Rodzina i mediach COB msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej z kazaniem dla dzieci

o    o godz. 11:00 na archwwa.pl, onet.pl, polskieradio.pl, polskieradio24.pl, stacja7.pl, dorzeczy.pl, tvn24.pl msza święta z kościoła seminaryjnego w Warszawie

o    o godz. 11:00 w TVP1 msza święta z Jasnej Góry

o    o godz. 11.00 w Radio dla Ciebie RDC oraz na wp.pl msza św. z archikatedry warszawskiej

o    o godz. 12.30 na wp.pl msza św. z archikatedry warszawskiej

o    o godz. 13:00 msza święta w TVP POLONIA

o    o godz. 19:00 w Polskim Radiu msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

Zarządzenia Biskupa Diecezji Bydgoskiej: Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, biskup Jan Tyrawa udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie Biskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęca też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W związku z epidemią koronawirusa, biskup bydgoski Jan Tyrawa: 1. zachęca, aby we wszystkie niedziele w każdym kościele i kaplicy podczas wszystkich Mszy św. odśpiewywać suplikację Święty Boże; 2. prosi, aby podejmować modlitwy błagalne podczas każdej Eucharystii, także w dni powszednie; 3. proponuje odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego każdego dnia – jeśli to możliwe w Godzinie Miłosierdzia pomiędzy godz. 15:00 a 16:00; 4. zachęca, aby – w łączności z diecezją rzymską – od czwartku 12 marca br., o godz.12:00 odmawiać modlitwę Anioł Pański, a następnie Litanię loretańską i Salve Regina, wzywając wstawiennictwa Maryi dla uwolnienia od epidemii, która szerzy się na świecie; ten moment modlitwy ma być powtarzany przez cały tydzień.

W nawiązaniu do powyższych postanowień, także do wskazań KEP oraz Rządu RP, prosimy naszych Parafian o zachowanie roztropności w kwestii uczestniczenia we wspólnych praktykach religijnych, by nie narażać zdrowia tak swojego, jak i innych. Zgodnie ze wskazaniami nasze zgromadzenia nie mogą przekraczać liczby 5  osób. W tej wyjątkowej sytuacji, do kościoła w niedzielę zapraszamy tylko te  osoby, które mają zamówione intencje Mszy św. Wszystkich Parafian, zgodnie z zaleceniem Episkopatu Polski, zachęcamy do uczestnictwa w Mszach św. za pośrednictwem środków społecznego przekazu (telewizja, radio, Internet). W niedziele i wśród tygodnia świątynie nasze pozostaną otwarte. Godziny Mszy św. pozostają bez zmian. Okazja do spowiedzi św. jest w Stałym Konfesjonale. Praktyczne rady dotyczące spowiedzi św. na stronach parafialnych w internecie.

Ze względu na okoliczności wyliczamy zasady obowiązujące podczas liturgii:

Komunię Świętą można przyjmować: do ustna rękę lub duchowo (warunki: również stan łaski    uświęcającej, wzbudzenie wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii, wzbudzenie aktu miłości i pragnienie przyjęcia). 

znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

nie należy siadać przy sobie, lecz zachować możliwie duży odstęp,

zawieszamy praktykę oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

opróżniliśmy kropielnice.

Nie zapominajmy jednak, że ograniczenie kultu publicznego nie może być ograniczeniem naszej modlitwy!!! Czas ten jest właśnie swoistym sprawdzianem naszej wiary i życia modlitwą! Episkopat, także nasz Biskup, wzywają nas do jej spotęgowania – niekoniecznie we wspólnocie fizycznej, raczej w duchowej – do modlitwy o ochronę przed chorobami, o pokój serc, o łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas, za zmarłych na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o zdrowie, siły i mądrość dla lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. 

Mały dekalog spowiedzi podczas epidemii

ks. Wojciech Węgrzyniak – Gość Niedzielny

 O spowiedzi. Taki mały dekalog na czas epidemii.

1. Jak nie masz grzechów ciężkich, nie szukaj spowiedzi. Siedź w domu i ciesz się łaską uświęcającą.

2. Jak zawsze chodziłeś do spowiedzi przed Wielkanocą, to zrób to później. Przykazanie kościelne mówi,   żeby przynajmniej raz w roku spowiadać się a nie że przed Wielkanocą i to gdy się ma grzechy ciężkie, więc żadnej winy nie będzie.

3. Jak robiłeś Dziewięć Pierwszych Piątków i jeszcze nie skończyłeś, nie panikuj. Bóg zna Twoje pragnienie, pozwoli Ci przeżyć, zrobisz je jeszcze nie raz i to ze spokojnym sercem.

4. Jak jesteś na kwarantannie albo boisz się panicznie przyjścia do kościoła z obawy przed zarażeniem, wzbudź sobie żal doskonały. Żałuj szczerze za grzechy. Wyspowiadasz się z nich jak minie zagrożenie.

5. Jak boisz się trochę mniej, ale nie ufasz spowiedzi w konfesjonale, umów się telefonicznie czy mailem w parafii na indywidualną spowiedź w innym miejscu.

6. Jak potrafisz zachować bezpieczeństwo, zorientuj się, w których kościołach jest spowiedź i kiedy. Wybierz ten kościół, który jest blisko Twojego miejsca zamieszkania czy pracy, tak by jak najmniej przemieszczać się po drogach.

7. Spowiadaj się krótko i konkretnie. Na rozmowy przyjdzie jeszcze czas. Teraz najważniejsze jest rozgrzeszenie.

8. Przyjdź do spowiedzi jak najprędzej. Z każdym dniem będzie więcej zarażonych, więcej ludzi w kwarantannie, również księży. Będą zamykane kolejne kościoły i plebanie. Może się okazać, że o spowiedź będzie trudniej niż o płyn na Orlenie.

9. Staraj się nie grzeszyć, żebyś nie musiał za parę dni znowu szukać spowiednika, bo to będzie towar coraz bardziej deficytowy.

10. Jeśli masz grzechy ciężkie i jeszcze się cieszysz, że teraz możesz spokojnie dalej grzeszyć, tłumacząc, że nie możesz inaczej, bo spowiedź jest narażeniem bezpieczeństwa Twojego czy innych, módl się, żebyś zdążył nawrócić się przed śmiercią.

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.52 323 48 33;   www.mbkm.pl   proboszcz@mbkm.pl

MODLITWA O ZAPRZESTANIE  ROZPOWSZECHNIANIA SIĘ EPIDEMII KORONAWIRUSA

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię.

Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.

Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny.

Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.

Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia.

Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny – zmiłuj się nad nami!

Od powietrza, głodu, ognia i wojny – wybaw nas, Panie!

Od nagłej i niespodziewanej śmierci – zachowaj nas, Panie!

My grzeszni, Ciebie Boga prosimy – wysłuchaj nas, Panie!


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW