BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano niedziela 22 listopada 2015 11:20  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.

..

..
XXXIV Niedziela Zwykła

JEZUSA   CHRYSTUSA,   KRÓLA   WSZECHŚWIATA

22
listopada 2015rok
 

 

1. Dzisiaj ostatnia niedziela roku kościelnego i uroczystość Chrystusa Króla. Obchodzimy ją w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój po­czątek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania do Serca Jezusowego i akt poświęcenia się Sercu Jezusowemu.  Po sumie poświęcenie opłatków wigilijnych.
 

2. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Będzie to dla Kościoła w Ojczyźnie Rok Jubileuszowy1050-lecia Chrztu Polski. Nasza Diecezjalna Inauguracja Roku Jubileuszowego będzie miała miejsce w Katedrze Bydgoskiej 28 listopada, w najbliższą sobotę o godz. 12.00.Podczas uroczystej Mszy św. delegacje wszystkich parafii diecezji ze swymi duszpasterzami dziękować będą za dar wiary naszego Narodu.  Następnego dnia czyli za tydzień w niedzielę  podczas głównej Mszy św. dnia – na sumie o godz. 8.30 – nastąpi Parafialna Inauguracja Roku Jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski. Zapraszamy wszystkich Parafian na tę wyjątkową  Mszę św. na którą przychodzimy z gromnicami. Na początku tej Mszy św. zostanie uroczyście wniesiony Paschał. Przy zapalonych od niego świecach chrzcielnych nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na te podniosłą uroczystość zapraszamy wszystkie wspólnoty apostolskie działające w parafii, parafian dorosłych młodzież i dzieci.

3. Za tydzień rozpocznie się Adwent  - czas, który ma nas przygotować do świąt Bożego Narodzenia, do naszego spotkania ze Zbawicielem w wieczności.   Już dziś prosimy dzieci o przygotowanie tradycyjnych lampionów na adwentową Mszę św. - roraty. Pomocą służyć będą katecheci w szkołach. Zbliżający się Adwent to także czas wzmożonej troski o naszych bliźnich. 

4. W drugą rocznicę swego wyboru na Stolicę Piotrową - Ojciec Święty Franciszek ogłosił, iż nowy Rok Liturgiczny 2015/2016 będzie w kościele Chrystusowym ROKIEM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. Rozpocznie się   8 grudnia 2015 r. w Święto Niepokalanego Poczęcia NMP. Zakończy 20 listopada 2016 r. w Święto Chrystusa Króla Wszechświata. Mottem dedykowanego miłosierdziu Roku Świętego są słowa z Ewangelii świętego Łukasza: "Miłosierni, jak Ojciec". W bulli Ojciec Święty napisał: "Niech słowo przebaczenia dotrze do wszystkich, a wezwanie do doświadczenia miłosierdzia niech nie pozostawi nikogo obojętnym. Apel o nawrócenie kieruję z jeszcze większą intensywnością do tych osób, które znajdują się daleko od łaski Boga ze względu na sposób życia". Ojciec Święty Franciszek położył nacisk na to, że specyfika Roku Świętego polega na tym, iż nie będzie obchodzony tylko w Rzymie, ale także we wszystkich diecezjach na świecie. Inna nowość jest taka, że papież zgodził się na otwarcie drzwi świętych także w sanktuariach, odwiedzanych przez pielgrzymów.

Pragniemy z radością zakomunikować naszym Parafianom, że nasze Sanktuarium i Bazylika zostały wyznaczone na Kościół Stacyjny Roku Świętego Miłosierdzia. Już dziś informujemy, że zapraszamy mieszkańców całego Fordonu na otwarcie Drzwi Świętych i przejście przez Bramę Miłosierdzia oraz uroczyste rozpoczęcie Roku Świętego w naszej Bazylice w trzecią niedzielę Adwentu dnia 13 grudnia br. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.

5. Dziś w związku z kończącym się rokiem liturgicznym serdecznie dziękujemy parafianom za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za pomoc dla rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Także w tym roku w czasie Adwentu, w niedzielę dnia 6  grudnia przeprowadzimy przed świętami akcję charytatywną „kilogram, dla potrzebujących”. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.

6. Dzisiejsza uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna.   Dzień dzisiejszy jest też wspomnieniem św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej. Z tej okazji podziękujmy naszym Panom organistom, chórowi "Fordonia", zespołom: "Samemu Bogu", Scholi "Boże Nutki" i "Qudrans",które uświetniają śpiewem i muzyką nasze nabożeństwa. Ich muzyczną posługę w naszej Bazylice polecamy opiece Bożej.

7. Opłatki wigilijne poświęcone dziś w naszej świątyni można nabywać w zakrystii po Mszach św. i w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Panowie kościelni a także inne osoby nie zostały upoważnione do roznoszenia opłatków do mieszkań.   W czasach, w których komercja przyćmiewa powagę świąt religijnych poświęcone opłatki z ołtarza parafialnego symbolizują jedność ołtarza i stołu domowego.

8. Pragniemy podziękować naszym Parafianom, którzy w pierwszych dniach listopada ofiarowali modlitwę o odpust zupełny dla naszych bliskich zmarłych. W sposób szczególny dziękujemy tym , którzy ofiarowali modlitwę różańcową wymienianek.  Przyjęte w tym roku wymienianki roczne wspierać będziemy modlitwą  za zmarłych przez cały rok liturgiczny począwszy od przyszłej niedzieli przed Mszą św. o godz. 10.00. Zachęcamy do tej szczególnej modlitwy za naszym bliskim zmarłych.

9. W środę wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. Brać kolejarska w  parafii szczególnie   mocno była zaangażowana w budowę naszego kościoła. Dziś może mniej widoczna, ze względu na wiek i to że wielu   odeszło już do wieczności. Podziękujmy podczas Mszy św. w środę w  modlitwach za ich zasługi żyjącym, oraz módlmy się o łaskę nieba  dla tych, których już nie ma.

10. Zapraszamy wszystkich parafian na nowe nabożeństwo liturgiczne w naszej Bazylice. 25 dnia każdego miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny. Przypomnijmy, ze te nowe celebracje liturgiczne dotyczą w dniu 16 każdego miesiąca św. Jana Pawła II a 25 dnia każdego miesiąca św. Faustyny. Zatem w środę o  18.30  do udziału w modlitwach przez przyczynę  św. Faustyny serdecznie zapraszamy. 

11. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką.  W „Przewodniku” polecamy: „Islam-religia terrorystów?  Okna życia i paragrafy, Hejt to za mało – O mowie nienawiści w Internecie, Po Armstrongu na sukcesy patrzę z dystansem – o dopingu w sporcie.   

12. Od przyszłej niedzieli rozpoczniemy w naszej parafii nowennę modlitw przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Na zakończenie wieczornych Mszy św specjalne modlitwy poświęcimy tej intencji.

13. Rekolekcje Ewangelizacyjne o tematyce małżeńskiej będą trwały w dniach 29.XI do 2.XII br. w parafii pw. Św. Mateusza w Bydgoszczy. Organizatorzy zapraszają.

14. Zmarli: śp. Józef Roman Mańczak, lat 60, zam. ul. Wiszniewskiego 1, śp. Mirosława Bożena Kaźmierska z d. Kirschenstein, lat 65, zam. ul. Gierczak 13. 

15.    Przed nami ostatni tydzień mijającego Roku Kościelnego. Niech dla nas wszystkich tu obecnych będzie okazją do jak najlepszego duchowego przygotowania na nadchodzący Adwent.


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW