BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 
 

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI

01 stycznia 2007


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano niedziela 29 marca 2015 08:23  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.

..

..
NIEDZIELA PALMOWA


29 MARCA
2015 rok
 

1. Dzisiaj  Niedziela  Palmowa. Poświęcenie gałązek palmowych podczas każdej Mszy św. Rozpoczynamy  dzisiaj Wielki Tydzień  - pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.  Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 16.00 w kościele. 

2. Dziś po raz XV uczestniczyć będziemy w Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci o godz. 16.00 i o godz. 20.00 przy pełnym wykorzystaniu efektów świetlnych. Serdecznie zapraszamy.

3. Spowiedź św. Wielkanocna w Wielką Środę od godz. 9.00 –11.00 i od godz. 15.30 - 19.00  z udziałem zaproszonych kapłanów. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii po każdej Mszy świętej a wśród tygodnia także biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W czasie liturgii związanej z obchodem Triduum Paschalnego nie będzie już okazji do spowiedzi z wyjątkiem tzw. Nocy Konfesjonałów.

4.W naszym Sanktuarium włączamy się w tym roku kolejny raz do tzw.  Nocy Konfesjonałów, akcji społecznej zwracającej uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. Akcja organizowana jest szósty rok z rzędu i systematycznie się rozwija.  Noc Konfesjonałów rozpocznie się w naszym Sanktuarium w Wielki Piątek od godz. 21.00 i trwać będzie przez  noc do Wielkiej Soboty godz. 8.00 rano.

5. Jutro i we wtorek od godz. 9.00 zapraszamy do dekorowania Grobu Pańskiego a w czwartek od godz. 9.00 do gruntownego przygotowania kościoła i kaplicy do świąt. 

6. Liderzy wspólnot którzy nie otrzymali jeszcze materiałów z Sejmiku proszeni są o odbiór ich z zakrystii, by zapoznać się z udziałem wspólnoty w Triduum Paschalnym.

7.Ukazało się świąteczne wydanie pisma parafialnego „Na Oścież”. Zawiera: interesującą rozmowę z  tegorocznym rekolekcjonistą ks. Januszem Tomczakiem, informacje dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i plan uczuwania przy Grobie Pańskim, relacje z wydarzeń parafialnych, stałe działy a także zapowiedzi zamierzeń duszpasterskich na najbliższe tygodnie. Zachęcamy także do lektury Przewodnika Katolickiego i na okres świąteczny  Polecamy lekturę katolickiej prasy.

8. W poniedziałek w godzinach przedpołudniowych ks. Piotr odwiedzi swoich chorych z posługą kapłańską.

9.Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania z racji zbliżającego się pierwszego piątku miesiąca odbędzie swoją spowiedź w środę w ramach wielkanocnej spowiedzi parafialnej.

10. Informujemy nasze wspólnoty, że wszystkie spotkania według harmonogramów, modlitwy  i nabożeństwa z racji I środy, czwartku  piątku i soboty w związku z Triduum przeniesione zostają na następny tydzień.

11.Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna od poniedziałku do czwartku.

12. Zmarli: śp. - śp. Elżbieta Mroz, lat 68, ul. Berlinga 1- śp. Kazimierz Winiecki, lat 87, ul. Bołtucia 2.

13.Dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży. Ludziom młodym życzymy więc, aby przyjęli do swojego serca Chrystusa. Niech będzie dla nich najlepszym Przyjacielem i Przewodnikiem we wszystkich ziemskich zmaganiach. 

TRIDUUM  PASCHALNE

W BAZYLICE  KALWARII  BYDGOSKIEJ

SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW – ROK  2015

 I. Wielki Czwartek

Święto kapłanów i dzień  modlitw  w  ich  intencji. W trym dniu w Katedrze bydgoskiej o godz. 10.00 Msza św. „Krzyżma” podczas której kapłani odnowią przyrzeczenia kapłańskie, oraz poświęcone zostaną Oleje św. W tym dniu przypada X rocznica śmierci świętego Jana Pawła II.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30. W czasie tej liturgii na wzór Sługi Jezusa, ks. proboszcz dokona obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy. Przed Msza św. poświecenia nowego relikwiarza poświęconego Ojcu św. Janowi Pawłowi II.

II. Wielki Piątek

 Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy  świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500  w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci (początek w kościele).   Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o  godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”. Tam śpiew trzech części Gorzkich Żali w wykonaniu naszego chóru. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu z którym zapoznać się można w gablotach kościoła. 

NOC  KONFESJONAŁÓW

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI  PIĄTEK OD GODZ.

21.00   przez całą noc do Wielkiej Soboty do  godz. 8.00 rano.

III. Wielka Sobota

Dla chrześcijan  dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtem.

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 - 17.00, zawsze o pełnej godzinie.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy  i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany "Exultet". Według słów tego hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień "nowego życia", symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

IV. Wigilia Paschalna.

Centralny  obchód  Tajemnicy  Zmartwychwstania  Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

V.  WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE  PAŃSKIE

Święta rozpoczniemy jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30.

Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę. 

VI.  PONIEDZIAŁEK  WIELKANOCNY

Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia  z Chrystusem, według Jego prawa miłości  i Ewangelii.

Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także podane  na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl i bazylikambkm.pl.


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW