Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 
 

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI

01 stycznia 2007


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano niedziela 13 kwietnia 2014 19:58  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.


Wierzę w Syna Bożego

NIEDZIELA PALMOWA

13.04.2014 r.

 

1.Dzisiaj Szósta Niedziela Wielkiego Postu, Niedziela  Palmowa. Poświęcenie gałązek palmowych podczas każdej Mszy św. Rozpoczynamy  dzisiaj Wielki Tydzień  - pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.  Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 16.00 w kościele. 

2.Dziś Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci o godz. 16.00 i o godz. 20.00 przy pełnym wykorzystaniu efektów świetlnych. Serdecznie zapraszamy.

3.Spowiedź św. Wielkanocna w Wielką Środę od godz. 9.00 –11.00 i od godz. 15.30 - 19.00  z udziałem zaproszonych kapłanów. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii po każdej Mszy świętej a wśród tygodnia także biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W czasie liturgii związanej z obchodem Triduum Paschalnego nie będzie już okazji do spowiedzi z wyjątkiem tzw. Nocy Konfesjonałów.

4.W naszym Sanktuarium włączamy się w tym roku kolejny raz do tzw.  Nocy Konfesjonałów, akcji społecznej zwracającej uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. Akcja organizowana jest piąty rok z rzędu i systematycznie się rozwija.  Noc Konfesjonałów rozpocznie się w naszym Sanktuarium w Wielki Piątek od godz. 21.00 i trwać będzie przez  noc do Wielkiej Soboty godz. 8.00 rano.  

5. Jutro i we wtorek od godz. 9.00 zapraszamy do dekorowania Grobu Pańskiego a w czwartek od godz. 9.00 do gruntownego przygotowania kościoła i kaplicy do świąt. 

6.Liderzy wspólnot którzy nie otrzymali jeszcze materiałów z Sejmiku proszeni są o odbiór ich z zakrystii, by zapoznać się z udziałem wspólnoty w Triduum Paschalnym.

7.Zachęcamy także do lektury Przewodnika Katolickiego  - wewnątrz numeru:  m.in. „Rzym przed kanonizacją”- o ogromnym zainteresowaniu uroczystością kanonizacyjną, jaka odbędzie się 27 kwietnia;   „Najważniejszy tydzień w roku”- Wielki Tydzień nie przypadkiem nosi przydomek „Wielki”. Dobre przeżycie Triduum Paschalnego” nie przychodzi jednak samo. Wymaga wysiłku skupienia i dyscypliny; „Niedziela Palmowa Męki Pańskiej”- Wykorzystajmy dobrze ostatnie dni Wielkiego Postu. Przeżyjmy dobrze Sakrament Pokuty, jeśli trzeba wyciągnijmy rękę do zgody, nieśmy przebaczenie, uczyńmy jakiś gest miłosierdzia. Polecamy lekturę katolickiej prasy.

8.Ukazało się świąteczne wydanie pisma parafialnego „Na Oścież”. Zawiera m.in.: rozmowę z tegorocznym rekolekcjonistą, relacje z uroczystości X-lecia Diecezji, plan czuwania przy Grobie Pańskim i stałe działy. Zapraszamy interesującej do lektury.   

9.W sklepiku kościoła są do nabycia paschaliki. Ich zakup wspiera charytatywną akcję Caritas Polska.

10.Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna od poniedziałku do czwartku.

11. Zmarli: śp. + Beatrycza Klamrowska, lat 69, ul. Sucharskiego 4, śp.Helena Sułkowska, lat 93, ul. Kleina 5,śp. Rozalia Ustaborowicz, lat 59, ul. Monte Cassino 4.

12.Dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży. Ludziom młodym życzymy więc, aby przyjęli do swojego serca Chrystusa. Niech będzie dla nich najlepszym Przyjacielem i Przewodnikiem we wszystkich ziemskich zmaganiach. 

TRIDUUM  PASCHALNE

W BAZYLICE  KALWARII  BYDGOSKIEJ

SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

 I. Wielki Czwartek

Święto kapłanów i dzień  modlitw  w  ich  intencji. Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30. W czasie tej liturgii na wzór Sługi Jezusa, ks. Proboszcz dokona obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy.

II. Wielki Piątek

 Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy  świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500  w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci (początek w kościele).   Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o  godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”. Tam śpiew trzech części Gorzkich Żali w wykonaniu naszego chóru. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu z którym zapoznać się można w gablotach kościoła. 

NOC  KONFESJONAŁÓW

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI  PIĄTEK OD GODZ.

22.00   przez całą noc do Wielkiej Soboty do  godz. 8.00 rano.

III. Wielka Sobota

Dla chrześcijan  dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtem.

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 - 17.00, zawsze o pełnej godzinie.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy  i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany "Exultet". Według słów tego hymnu, noc paschalna jest ta jedyna, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień "nowego życia", symbol zmartwychwstałego Chrystusa. 

Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

IV. Wigilia Paschalna.

Centralny  obchód  Tajemnicy  Zmartwychwstania  Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

V.  WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE  PAŃSKIE

Święta rozpoczniemy jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30.

Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę. Przypomnijmy dla naszych Gości godziny Mszy św. 10.00 Msza św. dla młodzieży, 11.30 Msza św. dla dzieci, 13.00 Msza św. południowa, 15.00 Msza św. chrzcielna, 17.00,  18.00, 20.00.

VI.  PONIEDZIAŁEK  WIELKANOCNY

Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia  z Chrystusem, według Jego prawa miłości  i Ewangelii.

Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl.


SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU
BAZYLIKA MNIEJSZA W BYDGOSZCZY-FORDONIE

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33; fax: 052 323 48 36; www.mbkm.pl proboszcz@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW