BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano niedziela 18 lutego 2018 09:25  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.

..

..

I Niedziela Wielkiego Postu
18.II.2018 rok

 

1. Dziś I Niedziela Wielkiego Postu. Nie zapominajmy o  bardzo polskim nabożeństwie pasyjnym jakimi są Gorzkie Żale. Zapraszamy na to nabożeństwo z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o 16.00. Zapraszamy też licznie do udziału w piątki w Drodze Krzyżowej. Przypominamy, że u nas nabożeństwo to odbywa się dla dorosłych o 9.00 i 18.00, dla dzieci o 17.30.

2. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej - dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św. Zwrot kartek jest zewnętrznym znakiem naszej wiary i jest pomocny przy wystawianiu różnego rodzaju zaświadczeń. Kartki należy oddawać przy konfesjonale; względnie ministrantowi przy Komunii Św.
 

3. W tym tygodniu, w czwartek 22 lutego, przypada święto Katedry św. Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez św. Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu, ale nie o samą budowlę przecież chodzi. Święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci św. Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali wybrani na pasterzy całego Kościoła powszechnego. Przez tyle lat wielką modlitewną miłością otaczaliśmy św. Jana Pawła II, o którym z taką dumą mówiliśmy: Piotr naszych czasów. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom. 

4.  W piątek 23 marca Towarzystwo św. Wojciecha, czyli Bracia Straży Grobu Św. Wojciecha zapraszają na Mszę Św. o godz. 18.30, podczas której będą się modlić w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego.

5.Przypomnijmy, że w czasie ferii zimowych wśród tygodnia nie będzie w naszej Bazylice Mszy św. o godz. 17.00.

6. Od wtorku za tydzień 27 lutego, przypada IV rocznica podpisania przez Ojca Świętego Franciszka dekretu o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej. Wszystkie Msze św. we wtorek 27 lutego sprawowane będą według porządku z dnia powszedniego w Bazylice. Główna Msza św. dziękczynna będzie o godz. 18.30.   Ksiądz Biskup Ordynariusz wydał dokument, w którym czytamy: W związku z dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydanym w dniu 27 lutego 2014 r. podnoszącym kościół pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy do godności Bazyliki Mniejszej, niniejszym -  w myśl postanowień dekretu Domus Ecclesiae. De tituloBasilica Minoris - ustanawiam warunki jak i dni, w których wierni mogą zyskać odpust zupełny.  Zatem wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki ( 27 lutego). Zapraszamy zatem za tydzień we wtorek do wspólnej modlitwy podczas Mszy św.
 

7.W przyszłą niedzielę w 25 dzień miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny. 

8.Już dziś informujemy liderów naszych wspólnot, że we wtorek, 27 lutego po Mszy o 18.30 odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego.

9.W związku z apelem Ojca Świętego Franciszka, który podczas niedzielnych rozważań po modlitwie Anioł Pański wezwał cały Kościół, aby 23 lutego br. był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w południowym Sudanie, proszę o włączenie się każdej parafii naszej diecezji w tę modlitwę. 

Serdecznie proszę, by tego dnia podczas każdej Mszy św., pamiętać o tej intencji. Proszę także o poinformowanie wiernych i zachęcenie, by – zgodnie z Papieską zachętą - poprzez post i osobistą modlitwę włączyć się w dzieło wypraszania pokoju dla tych krajów. 

10.W przyszłą - drugą niedzielę Wielkiego Postu,tradycyjnie  złożymy ofiary na dzieło pomocy misyjnej Ad Gentes, będzie to bowiem dzień modlitw w intencji misji i misjonarzy.

11. Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” proponuje m.in. następujące artykuły: „Najważniejsze przesłanie papieża seniora”; „Rozmowa z Krzysztofem Wojcieszkiem o nowych przepisach antyalkoholowych”; „Wolna niedziela: jak to robią Brytyjczycy”; „Jak Różyczka stała się dla rodziców przepustką do Boga”. W strefie dobrego smaku tym razem: „Śledziowe przysmaki”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

12. Zmarli:  Śp. Janina Kaczorek, lat 84, zamieszkała przy ul. Teski 2; Śp. Janusz Wiese, lat 49, zamieszkały przy ul. Wańkowicza 6 (pogrzeb odbył się 15 lutego w Świekatowie); Śp. Jerzy Kierzkowski, lat 69, zamieszkały przy ul. Sosnowskiego 5 (pogrzeb odbył się 17 lutego w Przysiersku); Śp. Teresa Czyżewska, lat 70, zamieszkała przy ul. Łochowskiego 3; Śp. Zofia Mieszczańska, lat 90, zamieszkała przy ul. Bołtucia 6 (pogrzeb odbył się 17 lutego w Grudziądzu); Śp. Danuta Juraszewska, lat 58, zamieszkała przy ul. Berlinga 4; Śp. Jerzy Szatlach, lat 77, zamieszkały przy ul. Bołtucia 2; Śp. Teresa Stosik, lat 69, zamieszkała przy ul. Wańkowicza 4;

13. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

BAZYLIKA KALWARII BYDGOSKIEJ SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW – KALWARIA BYDGOSKA -  GOLGOTA XX WIEKU

85-796 Bydgoszcz, ul. Gen.M. Bołtucia 5; ;  tel. 52 323 48 34; www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 

„Co nam pozostało z ideałów Solidarności?”

Ksiądz Biskup Jan Tyrawa zaprasza na wykład dr. Krzysztofa Mazura pod tytułem: „Co nam pozostało z ideałów Solidarności?” Spotkanie odbędzie się 27 lutego (wtorek) o godz. 19.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy (ul. Grodzka 18). Krzysztof Mazur jest politologiem, filozofem, doktorem nauk politycznych, specjalizuje się w filozofii społecznej oraz zarządzaniu publicznym. Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Klubu Jagiellońskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W latach 2009-2010 współpracował z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Laureat Nagrody im. Artura Rojszczaka przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (2012). Członek redakcji kwartalnika „Pressje”. Redaktor książki Edwarda Abramowskiego „Zagadnienia socjalizmu” (Kraków 2012). Autor książki „Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność” (Kraków, 2017).

Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. zatrzymania aborcji eugenicznej

Wkrótce ma być procedowana obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Zatrzymaj aborcję”, która zakłada usunięcie możliwości zabicia dziecka ze względu na podejrzenie niepełnosprawności bądź choroby (aborcja eugeniczna). Konferencja Episkopatu Polski od początku popiera tę inicjatywę jako ważny krok do pełnej ochrony życia i dziękuje ok. 830 tysiącom obywateli Polski, którzy złożyli podpis pod tym projektem. Serdecznie prosimy wiernych o modlitwę w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych. Apelujemy do wszystkich parlamentarzystów, aby uszanowali prawo do życia każdego człowieka i przyjęli obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przypominamy, że prawo do życia nie jest kwestią tylko religijną czy światopoglądową, ale wynika z prawa naturalnego i powszechnie uznanej godności człowieka. Tak jak niejednokrotnie podkreślaliśmy, zamiast aborcji zawsze można oddać dziecko do adopcji. Przypominamy również, iż ci, którzy respektują prawa człowieka – a wśród nich pierwszym jest prawo do życia – nie powinni popierać projektów prawnych skierowanych przeciwko życiu. W tym ważnym czasie pamiętajmy o słowach naszego rodaka – św. Jana Pawła II: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Krakowski Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW