BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 
 

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI

01 stycznia 2007


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano sobota 20 grudnia 2014 17:16  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.


Wierzę w Syna B
ożego

IV Niedziela Adwentu

21
.XII.2014 rok
 

1.  Przeżywamy dziś czwartą, ostatnią niedzielę Adwentu. Mimo że od świąt dzielą nas tylko trzy dni, starajmy się je przeżyć w klimacie oczekiwania, by z tym większą radością w sercu przywitać Przychodzącego Chrystusa. Nie przyśpieszajmy tego, co ma nadejść, gdyż przedwczesna radość jest niepełna.

2. We wtorek 23 grudnia  dzień adwentowego nawrócenia, dzień adwentowej spowiedzi św. dla całej parafii. Zaprosiliśmy do posługi spowiedniczej wszystkich kapłanów dekanatu. Spowiedź św. będzie  w godzinach od 9.00 do 11.00 i po południu od godz. 16.00 do 18.30. Do Komunii św. będzie można przystąpić co 20 minut. Przypominamy jednocześnie naszym Parafianom, że w święta nie słuchamy spowiedzi. Jutro spowiedź św. od 7.00 do 8.00 i od 18.00 do 19.00 w kaplicy.  We wtorek  ostatni w tym roku 23 dzień miesiąca, dzień modlitw wspólnoty Towarzystwa Świętego Wojciecha. Wspólnota świetowojciechowa uczestniczyć będzie we Mszy św. o 18.30.

3. W środę Wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 7.00 i 8.30. Po południu Mszy św. nie będzie. W wigilię Bożego Narodzenia kancelaria parafialna będzie nieczynna. Polska tradycja tego jedynego i bardzo szczególnego w roku dnia jest bardzo bogata. Zadbajmy zatem o ten uświęcony religijnymi zwyczajami dzień i wieczór a także o chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Święty czas wigilii to wspaniała i jedna z nielicznych okazji do pojednania w naszych rodzinach, nieraz skłóconych i powaśnionych. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Św. o narodzeniu Zbawiciela (Łk 2, 1-50), łamanie się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd i pastorałek.  Przypomnijmy także, iż dla katolików w Polsce wigilia jest  - jak nakazuje pradawna tradycja - dniem postnym.  Spoglądając na puste nakrycie przy wigilijnym stole i na zapaloną  symboliczną świecę - nasz wigilijny dar serca dla dzieci chorych i cierpiących westchnijmy za nich w modlitwie. I jeszcze jedno - przy wigilijnym  stole wspomnijmy o tych, których Bóg powołał już do wieczności, za naszych bliskich zmarłych. Wigilijny dzień  niech  będzie dla nas wierzących wielkim przeżyciem religijnym! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. 

4. Święta Bożego Narodzenia rozpoczniemy uroczystą Pasterką o godz. 22.00 i 24.00. W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe  Msze św. jak w każdą niedzielę. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 udzielać będziemy Sakramentu Chrztu św. W pierwsze Święto  przypada XII  rocznica śmierci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego.  Po Mszy  św. o godz. 18.30 wyjdziemy do grobu z modlitwą za duszę zmarłego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

          W drugi dzień Świąt  Msze św. wg. niedzielnego porządku. Zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu Polski na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zostaje udzielona dyspensa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wszystkie nabożeństwa i uroczystości świąteczne z naszego kościoła są bezpośrednio transmitowane w internecie na stronie parafii www.mbkm.pl.

5. W tym tygodniu od soboty 27 grudnia w imię Boże rozpoczynamy duszpasterskie nawiedziny rodzin tzw. kolędę. Bliższe szczegóły na ten temat podamy w drugie święto Bożego Narodzenia. Już dziś informujemy, ze w styczniu w dni powszednie Msze św. w kaplicy z godziny 18.30 przenosimy na godzinę 15.30 ze względu na kolędę. W styczniu Mszy św. o godz. 17.00 nie będzie.
 

6. Ukazało się świąteczne, kolorowe wydanie pisma parafialnego "Na Oścież". Zawiera m.in.: interesującą rozmowę z panem Marianem Wiśniewskim – dyrygentem chóru Fordonia, plan kolędy parafialnej 2014/15, informacje z wydarzeń w grupach i wspólnotach parafialnych i stałe działy. Ukazało się także XII wydanie "Kalendarza parafialnego 2015". Mamy nadzieję, że kalendarz będzie dobrym przewodnikiem po uroczystościach, świętach, celebracjach w nadchodzącym 2015 roku.   Przy okazji informujemy, że kalendarz nie będzie w tym roku roznoszony do naszych domów podczas tegorocznej kolędy. Miesięcznik "Na Oścież" i kalendarz parafialny są do nabycia w sklepiku, przy głównej kruchcie kościoła, a także w zakrystii.

7. W tym tygodniu w sobotę przypada święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty. W parafii św. Jana na Starym Fordonie uroczystość odpustowa, suma o godz.18.00. W przyszłą   niedzielę 28 grudnia, celebrować będziemy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. 

8. Czas Świąt to wyjątkowa okazja do spokojnej lektury ulubionych książek, czasopism. Zagonieni codziennymi obowiązkami nie zawsze mamy na nią czas. W zbliżające się Święta zachęcamy do interesującej lektury   tygodnika „Przewodnik Katolicki”. W najnowszym numerze m.in.: artykuł pt.: „Odkryć Boga w mieście”; „Tajemnica wigilijnego opłatka”; „Nawrócenie jest dla każdego”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

9. Opłatki wigilijne i świece Caritas można jeszcze  nabyć w zakrystii po Mszach św.
 

10. Dziękujemy naszym parafianom zwłaszcza panom z parafii za pomoc w pracach przy ustawieniu  szopki i oprawianiu choinek. Panu leśniczemu dziękujemy za   choinki ozdabiające nasze Sanktuarium. W środę na godz. 8.00 bardzo prosimy Panie do pomocy przy  pracach porządkowych kościoła i kaplicy..

11. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 16.00  zapraszamy dzieci i rodziców na wspólny śpiew kolęd. Podczas spotkania przy żłóbku przeprowadzimy konkurs śpiewu kolęd. Dzieci przynoszą ze sobą adwentowe prace układane w czasie rorat.

12. Zmarli:  śp.  Augustyn Reinke, lat 75, ul. Piórka 1,śp. Anna Fidut, lat 56, ul. Kleina 7. 

13.  Wszystkim mieszkańcom naszej parafii i miasta życzymy, by najbliższe dni czasu Narodzenia Syna Bożego były dla każdego z nas okazją powrotu do Boga, świętym czasem pokoju i miłości Bożej przeżywanym w gronie najbliższych i ubogaconym przepięknymi tradycjami i zwyczajami staropolskimi związanymi z wigilią, dzieleniem się opłatkiem, śpiewem kolęd i trwaniem w jedności z Bogiem i bliźnimi. Na ten święty czas życzymy wszystkim Szczęść Boże.


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW