BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ - SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA   GOLGOTA  XX  WIEKU

MENU

Strona główna

  Varia

 

Mapa serwisu

 


Licznik  
liczy od 10.02.2006r

 

WYSZUKIWARKA

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
Inten

OGŁOSZENIA_DUSZPASTERSKIE

 

Dodano niedziela 23 lutego 2020 09:26  

Uprzejmie informujemy że ogłoszenia duszpasterskie zamieszczane są na stronie internetowej w niedzielę wieczorem.

..

..
VII Niedziela Zwykła

23.II.2020 rok
 

 1.Dobiega końca tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, dokładnie 26 lutego, mamy Środę Popielcową. Zacznie się Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy który ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę w godzinach: 

7.00, suma o 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i po południu 17.00, 18.30 i 20.00.

Na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu na wszystkich Mszach będzie obrzęd posypania głów popiołem, który jest symbolem podjęcia pokuty za własne grzechy i za grzechy całej ludzkości.   Kolejny już raz w środę̨ popielcową poprzez ofiary złożone na tacę pragniemy wesprzeć działalność samarytańską naszych Hospicjów w Bydgoszczy, Złotowie i Sępólnie Krajeńskim. W tej sprawie Ksiądz Biskup kieruje do diecezjan specjalne orędzie:

„Ojciec św. Franciszek w orędziu na tegoroczny, już XXVIII Światowy Dzień Chorego, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt. 11,28) napisał:  „Te słowa Jezusa wskazują na tajemniczy kierunek łaski, która objawia się ludziom prostym i daje wytchnienie utrudzonym i zmęczonym. Jezus kieruje zaproszenie do chorych, uciśnionych i biednych, którzy wiedzą,  że zależą całkowicie od Boga i, dotknięci ciężarem próby, potrzebują uzdrowienia[…].

Drodzy chorzy bracia i siostry, wasza choroba stawia was w szczególny sposób pośród owych, „utrudzonych i obciążonych”, którzy przyciągają wzrok i serce Jezusa […] W tym stanie na pewno potrzebujecie miejsca, aby się pokrzepić. W to dzieło przynoszenia ulgi chorym braciom wpisuje się działalność pracowników służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego, wolontariuszy, którzy wykonując swoje zadania zgodnie z kompetencjami, pozwalają odczuć obecność Chrystusa, który ofiaruje pociechę i troszczy się o chorą osobę, opatrując jej rany”. Zbliżający się Wielki Post, w którym rozważać będziemy ogrom cierpienia naszego Zbawiciela, stanowi doskonałą okazję, by z miłością pochylić się nad cierpieniem naszych chorych sióstr i braci. Kolejny już raz zwracam się z prośbą, aby w środę popielcową poprzez ofiary złożone na tacę wesprzeć działalność samarytańską naszych Hospicjów w Bydgoszczy, Złotowie i Sępólnie Krajeńskim.

Niech ten gest miłości i chrześcijańskiego umartwienia pomoże nam owocniej przeżyć czas Wielkiego Postu jako szansę pogłębienia wiary, duchowego wzrostu i szczerego nawrócenia. + Jan Tyrawa”

3.W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

3.By przybliżyć w   czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00, po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00.  Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00. W nawiązaniu do tego ogłoszenia informujemy, że: „W piątek 20 marca o godz. 19:00 będziemy przeżywali w naszej parafii Muzyczną Drogę Krzyżową. Jest to nabożeństwo składające się z szesnastu krótkich utworów muzycznych, które odnoszą się do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej i są do nich swoistym komentarzem.   Muzyczna Droga Krzyżowa miała swoją premierę w 2015 roku i od tego czasu odbywa się cyklicznie w różnych parafiach naszej diecezji. Cieszymy się, że w tym roku muzycy przyjęli również zaproszenie do naszej Bazyliki. W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem, w piątek 20 marca nie będzie po południu innych nabożeństw Drogi Krzyżowej w naszej parafii tylko ta jedna muzyczna.

4. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

5. W tym tygodniu 27 lutego, w czwartek przypada VI rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej. Wszystkie Msze św. w czwartek 27 lutego sprawowane będą według porządku z dnia powszedniego w Bazylice.    Ksiądz Biskup Ordynariusz sześć lat temu wydał dokument, w którym czytamy: W związku z dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydanym w dniu 27 lutego 2014 r. podnoszącym kościół pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy do godności Bazyliki Mniejszej, niniejszym -  w myśl postanowień dekretu Domus Ecclesiae. De titulo Basilica Minoris - ustanawiam warunki jak i dni, w których wierni mogą zyskać odpust zupełny.  Zatem wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki ( 27 lutego).Bliższe szczegóły dekretu na stronach internetowych parafii.

 N.509/2014/Bp                                                                                           Bydgoszcz 15 września 2014 r.

Dekret

o możliwości uzyskania odpustu zupełnego

w Bazylice Królowej Męczenników w Bydgoszczy

W związku z dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów  wydanym w dniu 27 lutego 2014 r. podnoszącym kościół pw Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy do godności Bazyliki Mniejszej, niniejszym -  w myśl  postanowień dekretu Domus Ecclesiae. De titulo Basilica Minoris  - ustanawiam warunki jak i dni, w których wierni mogą zyskać odpust zupełny.

Zatem wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami( stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.)  mogą uzyskać odpust zupełny:

         w rocznicę poświęcenia Bazyliki (7 października )

         w dzień liturgicznego święta tytułu kościoła ( 15 września)

         w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła ( 29 czerwca)

         w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki ( 27 lutego)

         jeden raz w roku w dzień ustalony przez Ordynariusza miejsca (25 marca )

         jeden raz w roku w dzień wybrany dowolnie przez każdego wiernego

 Dekret wchodzi w życiu w dniu uroczystej inauguracji funkcjonowania bazyliki mniejszej tj. 15 września 2014 r.                                                                                                 Biskup Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej. Zapraszamy zatem w czwartek do wspólnej modlitwy podczas Mszy św.

 6. Pierwszy piątek Wielkiego Postu (28 lutego) – jest obchodzony decyzją Episkopatu Polski jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Ks. Prymas pisze: “Stajać razem do modlitwy wynagradzającej, uczmy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą. Jesteśmy jednym organizmem na dobre i złe. Gdy cierpi jeden człowiek, współcierpią inni, a grzech każdego z nas osłabia cały organizm (por. 1 Kor 12, 26). Z drugiej strony, nawrócenie, pokuta i modlitwa jednych, umacnia i podnosi całą wspólnotę”. W piątek podczas Mszy świętych pamiętać będziemy o tej intencji.

 7. Jutro po wieczornej Mszy św. w zakrystii krótkie spotkanie   Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii św.  Zapraszamy też Panów, którzy chcieliby się włączyć do tej wspólnoty.

8. Już dziś informujemy liderów naszych wspólnot, że 3 marca, we wtorek, odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego.

9.  We wtorek 25 dzień miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny.    

10. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania uczestniczyć będzie w nabożeństwach Drogi Krzyżowej przygotowywanej przez młodzieżowe wspólnoty parafii w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 20:00 w kaplicy. Na pierwsze nabożeństwo zaprasza wspólnota 4don4LORD.

Zapraszamy młodzież do wspólnego przygotowania Bydgoskiej Drogi Krzyżowej ulicami miasta. Spotkanie organizacyjne jutro o godz. 18:00 w Domu Zakonnym Ojców Duchaczy przy al. Jana Pawła II.  

11.Wielkopostne Rekolekcje dla dorosłych i akademików pt. "Witaj (nie)znajomy" poprowadzi dla nas w tym roku tradycyjnie od II Niedzieli Wielkiego Postu (czyli od 8 do 11 marca) ks. Mateusz Ignacik SJ - duszpasterz akademicki KUL, który pracował w Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego. Nauki rekolekcyjne ks. Mateusz głosić będzie podczas każdej niedzielnej Mszy św. oraz w dni powszednie o godz. 8.30, 18.30  i 20:00 w kaplicy. 

12. W Środę Popielcową ruszają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową poprzez oficjalną stronę internetową EDK. Liderem EDK Bydgoszcz jest od samego początku ks. Wojciech Retman. Zapraszamy, by po raz szósty wyruszyć z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników do Torunia a także po raz drugi wyruszyć w stronę Chełmszczonki, poprzez Włóki, Strzelce Górne, Jarużyn i by zataczając pętle wrócić do naszego Sanktuarium, idąc trasą Kalwaryjską Męczenników z Doliny Śmierci. Hasłem tegorocznego EDK są słowa: "Droga przebaczenia" oraz "Budujemy Kościół XXI wieku".

13.  Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”, do którego dołączony jest modlitewnik „5 minut z Bogiem” na miesiąc marzec.Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

14.Zmarli: śp. Lech Bąkowski l. 78  ul. Kleina 2, śp. Marek Kozłowski l. 63 ul. Fieldorfa Nila 2,  śp. Andrzej Piórkowski l. 74 ul. Nieduszyńskiego 11, śp. Maria Miech Szuła l. 64 ul. Gierczak 13.

15. Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne ARCUS zaprasza na pielgrzymkę narodową do Rzymu.

W bieżącym roku przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Episkopat Polski uznał, że wydarzenie to będzie okazją do Narodowej Dziękczynnej Pielgrzymki do Rzymu. Wierni z całej Polski zgromadzić się mają 17 maja na Placu św. Piotra na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Istotą tego wydarzenia jest modlitewne zjednoczenie Polaków na Placu św. Piotra w Watykanie wokół osoby i dziedzictwa Papieża Polaka. W chwili obecnej możemy zaproponować kilka gotowych propozycji:

• Pielgrzymka samolotowa do Rzymu w terminie: 16-19.05.2020 (4 dni). Cena: 2 650 zł/os.

• Pielgrzymka samolotowa do Rzymu w terminie: 15-19.05.2020 (5 dni). Cena: 2 990 zł/os.

• Pielgrzymka autokarowa do Włoch (trasa: Innsbruck, Asyż, Oryieto, Rzym, Watykan, Bolonia, Padwa,

Wenecja) w terminie: 14-21.05.2020 [8 dni). Cena: 2 350 zł/os.

Szczegółowy plan wyjazdów znajduje się na naszej stronie: www.arcus.org.pl W przypadku zainteresowania pielgrzymką - zapraszamy do kontaktu z nami. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00. ul. Chodkiewicza 15, 85-065 Bydgoszcz; tel./fax: 52 325 12 22, 52 325 12 23; e-mail: biuro@arcus.org.pl


16. Film Najświętsze Serce.

Od 28 lutego w kinach można oglądać  film o kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Film Najświętsze Serce rozpoczyna się historią objawień, jakich doświadczyła św. Małgorzata Maria Alacoąue, i dwunastoma obietnicami złożonymi przez Pana Jezusa tym, którzy czcić będą Jego Serce. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa ma w Polsce, a szczególnie w polskich rodzinach, piękną tradycję. Nasza Ojczyzna została też oddana Sercu Jezusowemu 100 lat temu, gdy bolszewicy stali u bram Warszawy. Gorąco zachęcamy, by wybrać się do kina Helios w niedzielę 1 marca o g.19.30 na film Najświętsze Serce. Na hasło "parafia" cena biletu wynosi 13 zł. Zakup biletów od 26 lutego!!!

17. Wszystkim osobom uczestniczącym w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy by rozpoczynający się w tym tygodniu   Wielki Post był czasem zbliżenia się do Boga, uzyskania spokoju ducha, wewnętrznej radości oraz odmiany naszego życia.


BAZYLIKA  KALWARII BYDGOSKIEJ
SANKTUARIUM  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW – KALWARIA  BYDGOSKA - GOLGOTA  XX  WIEKU

85-796  Bydgoszcz, ul. Gen.M.Bołtucia 5; ;  tel.052 323 48 33;
 
www.mbkm.pl parafia@mbkm.pl

 ogłoszenia wersja do druku                                                                            

 

   PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW