Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
MENU

Strona główna

  Varia

MISTERIUM
  Dodano 2009-12-19

MISTERIUM
MĘKI PAŃSKIEJ

 „HISTORIA ZDRAJCÓW”
- IV Misterium Męki Pańskiej

Dnia 4 kwietnia 2004 roku o 19.30 rozpoczęło się IV Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci na Fordonie w Bydgoszczy.

Tematem wiodącym tegorocznego przedstawienia była „Historia zdrajców” (Judasza i Piotra) opowiedziana wg scenariusza przygotowanego przez Hannę Szwarc, Mariolę Drapiewską i Tomasza Schmidta.

Miesiące i tygodnie przygotowań zaowocowały wspaniałym widowiskiem, skłaniającym do głębokiej refleksji i niemałych emocji. Te ostatnie mogły być spowodowane realistycznymi scenami biczowania, drogi krzyżowej i jednej z finałowych scen – samobójczej śmierci Judasza.

Mocną stroną przedstawienia były dialogi i muzyka. Warto też podkreślić zapełnianie się planu wydarzeń coraz bardziej efektownymi dekoracjami i rekwizytami, jak też coraz liczniejszą grupą aktorów.

Dzięki harmonijnej współpracy głównych organizatorów, tj. SKMA „Pokolenie”, DA „Martyria” i CKK „Witarak” z pozostałymi grupami parafialnymi i wieloma osobami „nie zrzeszonymi”, grupie sponsorów, Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego i innych organizacji i ludzi powstało dzieło, które na długo pozostanie w pamięci około 7000 uczestników.

Ważnym znakiem obecności Bożej Opatrzności była pogoda, która umożliwiła wykonanie w 100 procentach założonego planu.

Dla kronikarskiego porządku trzeba wspomnieć, że honorowy patronat objęli ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa i prezydent miasta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Na zakończenie tej krótkiej notatki można powtórzyć za papieżem Janem Pawłem II „Bogu <Bóg zapłać>”, a ludziom i organizacjom wyżej wymienionym stokrotne dzięki.

Fred

strona internetowa Misterium Męki Pańskiej
www.misterium.art.pl

     PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW