Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
MENU

Strona główna

  Varia

 
 

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
 

.

LEDNICA
Mieczysław Pawłowski Dodano 2005-08-02
Lednica 2005

Chrzest – Boska Ulewa

Zgodnie z hasłem spotkania na Lednicy 2005 „Odnowienie Chrztu Świętego”, wszyscy uczestnicy IX już spotkania „pod Rybą” mieli je okazję przeżyć w sposób symboliczny i dosłowny.

Krótko po 1700, gdy jeszcze była dobra pogoda, bo nie padało, rozpoczęło się tegoroczne czuwanie. Tradycyjnie w procesji wniesiono relikwie świętych. Następnie „wypadki” potoczyły się wartko. Było kolejne procesje „tematyczne”, wielkie widowisko historyczno-religijne w 9 odsłonach, pojawienie się Chrystusa Frasobliwego, prawdziwy „prolog” do Chrztu z nieba ze strumieniami wody.

Następnie kapłani pokropili uczestników wodą z jeziora Lednickiego, wcześniej na miejscu poświęconą. Powoli dzień się chylił ku zachodowi, gdy rozpoczęła się Eucharystia. Krótko przed 2200celebrację zatrzymano po modlitwie wiernych, by na całą Polskę przekazać obrazy z Lednicy i przesłanie papieża Benedykta XVI. I w tym momencie przeżyliśmy drugą ulewę.

Po Eucharystii szły dalsze procesje przybliżające kulminacyjny moment wyboru Chrystusa. Akt ten potwierdziła cisza adoracji Najświętszego Sakramentu.

Krótko po północy, tuż przed przejściem przez Rybę, była okazja pójścia za głosem refleksji animatora Lednicy o. Jana Góry - Nie rzucaj w bliźniego kamieniem, kamieniem „słowa” ale złóż go na drodze prowadzącej do Chrystusa. Każdy, kto przywiózł kamień na Lednicę, miał okazję do wykonania takiego gestu.

Niech załączone obrazy przypomną uczestnikom jak było, a tym, co nie mieli okazji uczestniczyć, niech zachęcą do przyjazdu na Lednicę Seniora 3 września 2005 r. lub 3. czerwca 2006 roku.

Tekst Fred, foto Mietek
 

foto Mieczysław Pawłowski

     PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW