Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy  
MENU

Strona główna

  Varia

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu

 

ARTYKUŁ

Mieczysław Pawłowski Dodano 2009-12-19
REKOLEKCJE
 

          W dniach od 18 do 20 października odbywały się rekolekcje z ramach XI Akademickich Dni Młodych. Tegorocznym rekolekcjonistą był ks. prof. dr hab. Jacek Salij z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy (dominikanin).

Pierwszy dzień poświęcony był odnowie wiary, a konkretnie – „Co robić, aby moja wiara była bardziej dojrzała?” Rozwijając temat przedstawił cztery cechy człowieka dojrzałego: autentyczność, zauważanie drugiego, odpowiedzialność oraz umiejętność krytycznego wglądu w siebie.

Drugi dzień był dniem pokuty i pojednania. Tematem refleksji były pojęcia: grzech, nawrócenie i pojednanie. – Rozważanie było znamienne następującym powiedzeniem rekolekcjonisty - Nasze mówienie o grzechu, o pokucie będzie jakoś nieprawdzie, jeżeli nie będzie przeniknięte taką świadomością, że ja to nie jestem „nie byle kto”, że sam Bóg mnie kocha, taką świadomością królewskiej godności człowieka.

Trzeci dzień rekolekcji rekolekcjonista sformułował go tak: „Kościół” - „Dar Kościoła”, bo żyjemy w czasach, kiedy dystansowanie się wobec Kościoła jest modne.

Nie sposób omówić tych bardzo nabrzmiałych w treść konferencji. Będziemy do nich na łamach „Na oścież” we fragmentach powracać.

Kóńcząc tę notatkę warto dodać, że każdego dnia parafialna kaplica wypełniała się po brzegi młodymi i nie tylko młodymi ludźmi. Znamienną cechą spotkań była uroczysta celebracja, starannie przygotowana przez grupy apostolskie działające w DA „Martyria”.

Serdeczne dziękuję ks. Rekolekcjoniście i tym co przygotowali rekolekcje za trzy dni duchowego pobudzenia i refleksji.

Wdzięczny Słuchacz

(z miesięcznika parafialnego „Na oścież”, nr 10/2004)

     PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW