Miejsce realizacji...

Fordon jest prawie stu - tysięczną dzielnicą Bydgoszczy położoną ok. 15 km od centrum miasta na dolnym tarasie pagórkowatego terenu, który pełni funkcję lokalnego parku. Sercem tego obszaru jest Dolina Śmierci. Dolina Śmierci leży w sercu planowanego Bydgosko - Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, dzięki czemu jest idealnym miejscem budowania tożsamości kulturowej oraz świadomości historycznej mieszkańców województwa.
W tym miejscu hitlerowcy dokonali jednego z pierwszych mordów II Wojny Światowej. Głównie w październiku i listopadze 1939 roku zginęło tu prawie 1400 bydgoszczan, w tym 48% nauczycieli szkół średnich, około 33% duchownych , 15% nauczycieli szkół powszechnych i prawie 14% lekarzy oraz prawników. Po zakończeniu II Wojny Światowej na tym samym terenie odbywały się egzekucje żołnierzy niemieckich. Do dziś nie dokonano całkowitej ekshumacji zwłok pomordowanych w Dolinie Śmierci. Jakkolwiek istnieje dokumentacja tekstowa i zdjęciowa egzekucji bydgoszczan, razem z danymi większości pomordowanych, obecnie zaledwie garstka bydgoszczan zna historię tego miejsca. Główną tego przyczyną jest brak czytelnych symboli, wskazujących na fakt, iż jest to miejsce pamięci. W Dolinie Śmierci stoi pomnik symbolizujący trzy kłosy, który z uwagi na swoje niskie walory estetyczne (jest to typowy produkt realnego socjalizmu) nieustannie jest poddawany aktom wandalizmu (malowanie, odrywanie części pomnika w celu sprzedaży na złom itp.). Ponadto między drzewami zostały umieszczone symboliczne groby, których znaczenie dla większości bydgoszczan nie jest znane.
Można powiedzieć, iż zła sława okrywa Dolinę Śmierci - w ogólnej świadomości mieszkańców Bydgoszczy miejsce to jest zmarginalizowane, natomiast większość mieszkańców Fordonu kojarzy je jako miejsce spotkań i libacji młodzieży, której brak zajęcia. Do tego stanu rzeczy przyczyniły się m.in. wypadki z końcówki lat dziewięćdziesiątych, gdy w tym miejcu organizowane były koncerty i imprezy masowe dla młodzieży. Przestano je organizować, gdy w czasie jednej z nich zginął osiemnastolatek.
Jan Paweł II podczas wizyty w Bydgoszczy w czerwcu 1999 roku wezwał do dokumentowania męczeństwa XX wieku oraz do oddania należnej czci ofiarom swoich czasów. Właśnie ten apel był iskrą, która zainicjowała realizację tego przedsięwzięcia.
Powrót do góry strony